Okul

Ülkemizdeki Bir Çevre Sorunu Diğer Ülkeleri Nasıl Etkiler

Ülkemizde görülecek çevre sorunları zaman içersinde diğer ülkelerin üzerinde etki yaratmaktadır. Çevre felaketleri sonucunda ortaya çıkacak salgın, hastalık, kirlilik, yıkımların hepsi komşu ülkeleri de ilgilendirir. Rüzgar, fırtına, akarsular ile taşınan kirlilikler çevreye etki gösterir. Afrika’dan gelen kum fırtınası ülkemize kadar ulaştığını düşünecek olursak komşu ülkelerde bu durumdan etkilenir.

Kirlilik ile birlikte hastalıklar ortaya çıkar özellikle akarsular sayesinde taşınması önemli etki gösterir. Hastalıkların taşınmasına o bölgenin kirliliğinin görülmesi yaşanır. Zamanla dünyanın her kısmıma yayılabilir.

ABD sınırları içersinde aradığı petrol yanlışlıkla çıkan yangın sonucunda yüz binlerce ton petrolün deniz suyuna karışmasına neden oldu. Örnek bir çevre kirliliğidir etkisi bir çok ülkeyi etkilemiştir. Petrol denizin dalgalanması ile birlikte deniz canlılarının hayatını tehlike altın aldığı gibi diğer ülkelerin sınırlarına hatta kıyılarına kadar ilerleyebilmektedir.

Çernobil felaketi ile birlikte nükleer santral patlamasında radyasyon çevre ülkelere kadar gelmiştir. Etkisi Karadeniz sularında halen radyasyon miktarının normalin üstüne olduğunu göstererek tehlike yaratmaktadır. Ülkemizi dahi etkileyen bir olay olarak tarihe geçti.

çevre kirliliği
çevre kirliliği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu