Teknoloji

USB Bellek Yazma Koruma Hatasının Çözümü

İnternet kafelerine gittiğinizde dosyaları USB’nize aktarmak istediğinizde girişler kapatılmış durumda yada çalışır olup korumalı olduğunu göreceksiniz. USB her alanda ihtiyacınız olup internet kafe sahibi tarafından engellenmesi hayal kırıklığına uğramanıza sebep olabilir. USB bellek sorunu yaşıyorsanız eğer bunu aşmanız çeşitli yolları olmaktadır. Bilgisayar ayarlarından USB kullanımını aktifleştirerek yazma hatasını önüne geçebilirsiniz. Engellemek için sizlere kolay yoldan nasıl yapılacağını anlatacağız.

Başlat ve çalıştıra bastıktan sonra “regedit” yazarak sistem kayıt defterine giriş yapılır. Sırası ile birlikte dosyaların yanındaki + işaretlerine tıklayarak genişletebilirsiniz. HYKEY_LOCAL_MACHINE/SYSTEM/CurrentControlSet/Control yolunu izledikten sonra Control üzerine sağ tık yaptıktan sonra “Anahtar” oluşturuyor ve dosyanın ismini “StorageDevicePolicies” olarak değiştiriyoruz.

Sol tıklayarak dosyanın içinde Yeni seçeneğine tıkladıktan sonra “DWORD Değeri” yaratıyoruz. Burada değerin ismini “WriteProtection” olarak değiştirmeliyiz. Çift tıklayarak değerini “0” yapıyoruz ve kaydediyoruz. Bilgisayarınızın artık USB girişleri ve koruması açılmış olarak kullanabilirsiniz.

Tırnak işaretleri içinde belirttiğimiz kısımları takip edin. Tırnak işaretlerinin içindeki yazıları sadece yazıyoruz. “DWORD Değeri” sıfır yerine 1 yapılırsa eğer hata almaya devam edersiniz.

usb bellek yazma korumasinin cozumu

Bunların hepsini tek seferde yapmak zor geliyorsa eğer daha kolay bir yolu daha var.

Windows Registry Editor Version 5.00
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\StorageDevicePolicies] “WriteProtect”=dword:00000000

Yukarıdaki kodu bilgisayarınızdan not defteri açın ve farklı kaydet şeklinde “usg.reg” olarak adlandırarak kaydettiğinizde bir kaç saniye içinde yukarıdaki işlemi yapmış olacaksınız. Kolay gelsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu