Uyanınca Tekrar Uyumanın Yolları

Düşünceler ve beyinsel faaliyetler insanları bazen rahatsız edebilir. Uykudan uyanınca insanlar yorgun olurlar ama tekrardan uyuyamazlar. Günlük ortalama 8 saat kadar uyumak bize iyi gelecektir. Geceleri bazen uyurken hepimiz aniden uyanarak tekrar uyuyamadığımız zamanlar olmuştur. Geç saatlerde dinlenmeden uyunmak oldukça rahatsız edici olacağından uyumaya çalışırız. Uyumak için başarısızlıkla karşılaştığımızda kendimizi daha rahatsız hissederiz. Gecenin bir yarısı uyumak istediğimizde neler yapabileceğimizi çeşitli başlıklar altında sıralayabiliriz. Uykunuzu getirerek uyumanıza yardımcı olacaktır.

Can sıkıntısı: Ne kadar uzun uyanık kalırsanız tekrar uyumak o kadar zor olacaktır. Sağa sola döneceksiniz hayaller kuracaksınız ama kafanızın içindeki düşünceler rahatlık vermeyecektir. Yatak sadece uyku değil dinlenmek içinde kullandığımız yer olmalıdır. Bir sandalyeye oturarak sıkıcı kitap okumak bizi dinlendirmiş olur.

Saate bakmayın: Takıntı haline getirerek halen uyuyamadım demektense saate bakmamalıyız. Gecenin ortasında çalışırken rahatsız edici olacaktır. Sürekli uyuma isteğimiz olmasına rağmen uyuyamamamız bizi rahatsız eder. Boşa harcadığımız zamanı düşünerek hayal kırıklığına düşmemeliyiz.

Sessizlik: Bazen saatin tıkırtısı dahi insanı rahatsız eder. Uyumak için sessiz bir ortam daima şarttır. Bunun için dinlenmeli ve kendimizi dinlendirmeliyiz. Gürültücü komşumuz ya da arkadaşımız varsa kulaklık alarak kendimizi dinleyerek uyuyabiliriz.

Kasları gevşetin: Bazen kasların gerilmesi insanları rahatsız ederek uyanmalarına neden olur. Ayak parmaklarından itibaren tüm vücuttaki kasları gerin ve yavaşça bırakın. Rahatlamasını sağlayacağından kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz. Son olarak yüzünüzü gevşeterek kaslarınızı rahatlatmış şekilde rahatlıkla uyuyabilirsiniz.

Müzik: Rahatlatıcı müzik dinlemek rahatlamanızı sağlar. Kaslarınız gevşeyerek güzel bir uykuya dalabilirsiniz. Herkes yağmur sesinden uyuyacağını düşünürsek eğer bizi rahatlatacağı da kesindir.

Yardım alın: Gecenin bir yarısı uykunuz kaçıyorsa eğer arkadaşınızdan yardım alın. Uzun süreli uykusuzluktan uzaklaşarak kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here