Okul

Uydular Dünya Çevresinde Nasıl Dolanabiliyor

Dünyamızın uydusu olan ay düzenli olarak etrafında dönüş sağlamaktadır. Dünya çekiminin var olması ile birlikte uzayın etrafında dönmesi sağlanmaktadır.

Nasıl dünya güneşi etrafında dönebiliyorsa bunu etkileyen durum ise güneşin çekim kuvveti olmaktadır. Uydular gezegenlerin etrafında dönen küçük gezegenlerden oluşmaktadır. Sağladıkları çekim kuvvetinin etkisiyle birlikte bir düzen içersinde devamlı olarak döngüde olurlar.

Sadece dünyanın çekim kuvvetinde olsaydı uydular atmosfere yakalaşarak her geçen gün dünyaya etkisi olacaktır. Ay’ın büyük olması ile birlikte atmosfere giremez aynı zamanda güneşin çekim kuvveti ayın dünyanın etrafında mucizevi bir düzene girmesini sağlamıştır. Tek taraflı çekim kuvveti olumsuz olarak etkileyecektir. Çekim kuvveti iki taraflı olduğu için bir düzen içersinde bulunur. Sistemli ve düzenli olarak çekim kuvveti ay’ın dünyanın etrafında binlerce yıl boyunca hiç şaşmadan dönmesine imkan sağladı.

Uzaya gönderilen uydular daha çok dünya çekiminden etkilenmektedir. Bu yüzden içlerinde bulunan enerji ile birlikte kendilerini dengede bulundururlar. Yaklaştığı zaman ters bir yönde kuvvet uygulayarak devamlı olarak dengede kalmaları sağlanır.

uydular
uydular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu