Uykusuzluk Baş Ağrısı Yapar mı?

Baş ağrılarının birçok nedeni vardır. Bunlar arasında en belirgin olan neden, uykusuzlukdan kaynaklanan baş ağrılarıdır. İş hayatında yoğun çalışma, stres, sıkıntı, yorgunluk, kişinin üzerindeki sorumluklar kişide uykusuzluklara sebep olmaktadır.

Bu nedenle uykusuzlukta baş ağrısı yapmaktadır. Son dönemlerde görülen baş ağrısı rahatsızlığı gittikçe çoğalmaktadır. Baş ağrısından kurtulmak isteyen kişi öncelikle yaşam koşullarını düzenlemesi gerekir. Böylelikle kişi rahat bir nefes alarak baş ağrılarını hafifletmiş olur.

Baş ağrısı olan kişiler uyku düzenlerini gözden geçirmesinde fayda vardır. Uyku şikayeti olanlar ise baş ağrılarının sıklıklarını gözden geçirmelidirler. Uyku ve baş ağrısı genelde birbiriyle ilişkilidirler.

Baş Ağrısının Nedenleri
Uyku süresinin az vaya çok olmasından kaynaklanan nedenler arasında ; uyku esnasında diş gıcırdatma, uyku-apne sendromu, uyku düzenlerinde bozukluk gibi nedenlere sebep olmaktadır.

Baş ağrıdığında kişiler genellikle uyumayı tercih ederler. Baş ağrısı sırasında uyumak ağrıyı hafifletecektir. Fakat başağrısı uykuya dalmayı ve uykuyu sürdürmeyi zorlaştıracaktır.

Bazende hafta içi erken saatlerde kalkmak, hafta sonu ise geç saatlerde kalkmak baş ağrısını tetikleyen nedenler arasında yer almaktadır.

Günümüz şartlarında, çalışma koşulları oldukça zordur. Kişi işe gitmek için sabahın erken saatlerinde kalkarak, geç saatlere kadar çalışmak zorunda kalmaktadır. Uyku uyumaya yeterince vakit ayıramadığı için vücut dinlenemez.Bu nedenle şiddetli baş ağrılarına sebebiyet vermektedir.

İzinli günlerinde vücudunu dinlendirerek, temiz hava ve oksijen alması gerekmektedir. Çok şiddetli olduğu zamanlarda ise, hastanın doktor kontrolünden geçmesi daha sağlıklı olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here