Sorular Cevaplar

Uzay Çalışmaları İlk Defa Ne Zaman Yapılmaya Başlamıştır

Uzay alanında araştırmalar ilk Sovyetler Birliği öncülüğünde yapılmıştır. Henüz bilim ve teknolojinin gelişmeye başladığı dönemlerde insanoğlu uzaya merak saldı. Bilimsel araştırmalara önem verilerek uzay hakkında bilgi sahibi olunmak istendi. Uzay araştırmalarında teknik anlamda gelişmeler bugünün Rusya’sı olan Sovyetler Birliği’nce yapıldı.

4 Ekim 1957 tarihinde Sovyetler Birliği, uzay alanındaki araştırmalara başlamıştır. İlk çalışma programında Sputnik I isimli uydu kullanılarak, uzayda radyo dalgaları ve sinyaller gönderilerek araştırma yapıldı. Radyo dalgaları ile minvalde bilgileri toplanmıştır. İlk yüzeysel araştırma olarak tarihe geçmiştir. Uzay alanında ilk araştırma yapan ülke bugünün Rusya’sı olmaktadır. İlk uydunun gönderilmesinden 4 ay sonra Amerika Birleşmiş Devletleri Explorer isimli uyduğu uzaya fırlatmıştır. 1957 yılında Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği tarafından Sputnik 2 uydusu uzaya fırlatılmıştır.

Tarihte bir diğer araştırma da 1609 yılında Galileo Galile tarafından astronomi alanında yapılmıştır. İlk teleskop üretilerek uzay hakkında bilgi sahibi olunmuştur. Uzay çalışmaları için ilk somut adım 4 Ekim 1957 tarihinde yapıldı. Uzaya gönderilen Sputnik 1 isimli uydu ile incelemeler yapılmıştır. Dünyadan uzaya gönderilen ilk yapay uydu olma özelliğine sahiptir.

sputnik1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu