Sözlük

Vahiy Ne Demek İlk Vahiy Nedir

Vahiy, Allah tarafından Peygamberler aracılığıyla kullarına emirlerini, yasaklarını ve öğütlerini iletmesine denir. Allah, kutsal kitapları vahiy yoluyla iletmiştir. Vahiy Allah’ın emirlerini ve yasaklarını içerir. Kullarına yasakları ve yapmaları gerekenleri belirterek ibadet etmelerini ister.

Vahiy kiminle gönderilir?
Allah, vahiylerini insanlar arasından Peygamber olarak seçtiği kişileri kullanarak kullarına iletilir. Peygamberlerin gelmiş ve geçmiş tüm günahları bağışlanır. Kalpleri nurlarla yıkanarak güzelleştirilir. Vahiy sadece Peygamberlere gelir onlar aracılığıyla insanlara iletilir.

Vahiy Nasıl Gelir?
Sadık rüya ile,
Aracı olmadan kalbe gelen ilham ile,
Miraç’ta geldiği gibi,
Çan sesine benzer sesle,
Cebrail’in bir melek şekliyle gelmesiyle,
Cebrail’in asıl şekliyle gelmesiyle,
Cebrail’in insan şekliyle gelmesiyle.

Peygamber Efendimize ilk vahiy Hira dağında gelmiştir. O sıralar kırk yaşındaydı. Cebrail tarafından Allah’ın emir ve yasakları iletilmiştir. İslamiyet’in doğuşu Hira dağında başlamıştır. İslam peygamberi Hz. Muhammed’dir. Ramazan ayının 17. Günüydü, Hira Mağarası’nda Cebrail tarafından ziyarete uğramıştır.

İlk vahiy:

“Yaratan Rabbinin adıyla oku! O, insanı bir aleka’dan yarattı. Oku, Rabbin nihâyetsiz kerem sâhibidir. O, kalemle yazmayı öğretti. İnsana bilmediği şeyleri öğretti.” (el-Alak, 1-5)

vahiy nedir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu