Varis Nedir

Varis, bacaklarda derinin altında oluşan toplardamar genişlemelerine denir. Varis hastalığı damarsal hastalıklar arasında ciddi bir konuma sahiptir. Varis bayanlarda daha çok şikayet edilen bir durumdur.

Vücutta pompalanmakta olan kan kalp kapakçıklarına geldiği sırada kapakçıkların kapanmaması sonucu fazla basınç yapar ve bacaklardaki toplardamarların genişlemesine neden olur. Bu durumun sonucunda ise bacakta gözle görülen varisler oluşur.

Türkiye’de 20-25 milyon varis hastası vardır

Varis her dört kişiden birinde görülmektedir. Ülkemizde ise 20-25 milyon kişide varis hastalığı vardır. Varisler çok büyüdüğünde seyrek olarak kanayabilir. Varis kanaması olduğunda kanayan bölgeye baskı uygulamak kanı durdurur. Bu durum uzun sürebilmektedir. Daha sonra ise doktora gidilmeli ve tedavi olunmalıdır.

Varise neden olan durumlar; hareketsiz kalmak, egzersiz yapmamak, sıcak olan yerlerde uzun süre yaşamak, aileden gelen kalıtsal durumlar, hamilelik sonucu oluşan durumlar, sigara-alkol kullanımı, sürekli ayakta kalmak veya sürekli oturmak, karaciğerde meydana gelen rahatsızlıklar ve toplardamarda oluşan tıkanıklıktır.

Varis belirtileri; bacaklarda ağrı ve sızlama, kaşıntı, kramp, yorgunluk (oturma isteği), ciltte renk değişimi, parmaklarda uyuşma, ayaklarda şişlik, bacaklarda aniden ortaya çıkan kanama, damarların cilt dışına taşması ve iyileşmesi zor yaralardır.

Varisin tedavisinde ilk olarak varise neden olan faktörler bulunmalıdır. Varis için farklı tedavi yöntemleri mevcuttur. Bunlar; kompresyon tedavisi, ameliyat, lazer tedavisi ve iğne ile tedavidir. Ayrıca varis çorapları da çok yararlıdır.

Varis hastaları uzun süre oturmamalı ve uzun süre ayakta kalmamalıdır

Varis olan hastaların dikkat etmeleri gereken noktalar; oturarak veya ayakta uzun süre kalınmamalıdır, güneşlenip sık sık denize girilmelidir, lifli gıdalarla beslenilmelidir, kafein mümkün olduğunca kullanılmamalıdır, toplardamarları kuvvetlendirmesi açısından E vitamini tüketilmelidir, egzersiz yapılmalıdır ve banyoda sıcak suyla yıkandıktan sonra bacaklara soğuk suyla masaj yapılmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here