Varis Oluşumu Nasıl Önlenir

Yapılan araştırmalar yetişkin bireylerde varis görünme riskinin yüksek olduğunu söylüyor. Varis oluşumunu engellemenin kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Peki, varis oluşumunu önlemek için neler yapılabilir?

İdeal Kilonuzda Kalın

Her fazla kilonuz bacaklarınıza fazladan ağırlık bindirir. Bu durum kanın dolaşımını da etkiler. Böylece varis oluşabilir. İdeal kilonuzu koruyarak varis oluşum riskini düşürebilirsiniz.

Sigara İçmeyin

Sigara birçok farklı hastalıklara sebebiyet verir. Bunlardan birisi yüksek kan dolaşımıdır. Sigaradan uzak durmanız varisten de uzak durmanız anlamına gelebilir.

Düzenli Egzersiz Yapın

Düzenli egzersiz yapmanın birçok faydası vardır. Düzenli egzersizler birçok hastalığın önüne geçer. Kan dolaşımınızla birlikte tüm dolaşım sisteminiz güçlenir. Böylece varis oluşumunun önüne geçebilirsiniz. Haftanın 3 günü 30 dakika tempolu yürüyün.

Düşük Östrojen Oranına Sahip Doğum Kontrol Hapları Kullan

Östrojen varis oluşturan hormonlardandır. Bu yüzden kadınlar erkeklere göre daha fazla varis riskine sahipler. Doğum kontrol hapları içerdiği östrojen seviyesine bağlı olarak değişir. Varis oluşumu riskinizi azaltmak için düşük östrojen seviyesine sahip doğum kontrol hapları kullanmanız faydalı olucaktır.

Güneşe Çok Maruz Kalmayın

Aşırı güneşe maruz kalmış ciltlerde varis oluşabilir. Ayrıca aşırı güneş kanser gibi ciddi hastalıklarda neden olabilir. Güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmamaya çalışın.

Uzun Süre Ayakta Kalmayın

Uzun süre boyunca ayakta durmamaya çalışın. Sabit bir yerde uzun süre ayakta durmanız bacaklarınızdaki kan dolaşımını olumsuz etkiler. Bazı işlerde mecburiyetten sabit kalmak gerekebilir böyle durumlarda pozisyon değiştirmeye çalışın.

Bacaklarınızı Yükseltin

Ayaklarınızı sık sık yükseltin. Böylece kan dolaşımınız güçlenecek ve varis oluşumu riskini düşürebileceksiniz.

Dar Kıyafetler Giymeyin

Vücudunuzu saran kıyafetler kan dolaşımınızı zorlaştırır. Özellikle kadınların sık kullandığı dar pantolonlar kan dolaşımını çok olumsuz etkiler. Vücudunuzu sıkmayan, kan dolaşımına etki etmeyen kıyafetler giymeniz varis oluşumu riskini düşürebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here