Vitaminler Hangi Besinlerde Bulunur

İnsan vücudunda meydana gelen çeşitli hastalıklara karşı direnç arttırıcı, düzenleyici olarak görev yapabilen vitaminlerin insan sağlığı için önemi çok büyüktür. Yağda ve suda çözünen vitaminler olarak ikiye ayrılırlar. Vücutta çok önemli görevlerde rol oynamaktadırlar ve eksikliklerinde birçok hastalık görülebilmektedir.

Vitaminler Nelerdir?

A,B,C,D,E,K gibi vitaminler bulunmaktadır ve hepsi farklı besin ögelerinden elde edilebilmektedir. Düzenli olarak alınmaları gerekmektedir. Eksiklikleri hastalıklara ve vücut içi düzensizliğe sebep olup insan sağlığı önemli ölçüde etkileyebilmektedir. Vitaminler hidrolize uğramazlar. Protein, karbonhidrat ve yağ gibi yakılan yani kalori içeren besin maddeleri gibi yakılmazlar ve kalori içermezler. Yani kilo alımına sebebiyet vermezler.

Vitaminler Hangi Besinlerde Bulunur?

Süt, tereyağı, kayısı, lahana, ıspanak, brokoli, etler, kümes hayvanları, fındık, kuru yemiş, baklagiller, yulaf, buğday tohumu, tavuk, peynir, süt ve süt ürünleri, koyu yeşil yapraklı sebzeler, fıstık, sardalye, ton balığı, muz, avokado, pirinç, zenginleştirilmiş ekmek ve tahıl ürünleri, bezelye, fasulye, yumurta, fındık, kuş konmaz, fasulye, lahana gibi birçok besinde vitaminler bulunabilir. Sağlık için yeterli miktarlarda alınmalıdır yoksa vücuda alınan protein, yağ, karbonhidrat gibi besinlerin işleyiş düzenleri bozulabilir.

Vücutta işlevlerini tam verimli olarak yerine getiremezler. Buda vücut sisteminin işleyişini bozmakla beraber sağlık problemlerini beraberinde getirir. Vücudumuzda tespit edilen vitamin eksiklikleri durumunda doktorumuza başlamalı ve takviye almalıyız. Besinlerde bulunan doğal vitaminlerin dışında, yapay yollarla laboratuvarda üretilen vitaminler de vardır. Ancak, vitamini içerdiği besinlerden doğal olarak almak laboratuvarlarda alınan sentetik yani yapay vitaminleri almaktan her zaman daha iyidir, bu nedenle de, vitaminleri direkt olarak vitamin içeren besinlerden almakta fayda vardır. Besinlerdeki vitaminler, yanlış pişirme, kimi zaman da yanlış saklama yöntemleri neticesinde kayba uğrayabilmektedir.

Vitaminde oluşan bu kayıpların önüne geçebilmek için, besinleri gerektiği kadar pişirmeye, pişirdikten sonra çok fazla bekleme yapmadan tüketmeye dikkat etmeliyiz. Böylece hem vitaminlerimiz tam olarak işlevselliğini koruyacak, biz de sağlıklı olarak vitaminleri vücudumuza almış olacağız. Vitaminlerin insan sağlığı için önemi gerçekten tartışılamaz. Bu sebeple vitamin alımına özen göstermeli, eksikliklerinde bir uzmana danışmalı ve gerekli tedaviyi görmeliyiz.

A vitamini

Domates, marul, kuşkonmaz, havuç, ıspanak, maydanoz, kereviz, portakal, erik, kayısı.

B1 vitamini

Koyun ve sığır eti, balık, süt, yumurta, kepek, buğday, bira mayası, taze sebze ve meyveler.

B2 vitamini

Yer fıstığı, fındık, mercimek, havuç, kepek, buğday unu, patates, böbrek, kırmızı et, karaciğer, yumurta, süt, peynir, yeşil sebzeler.

B3 vitamini

Kırmızı et, balık, sakatat, un, süt, yumurta, kabak, limon, buğday, kepek, bira mayası, yer fıstığı, baklagiller, portakal, hurma, incir.

B5 vitamini

Ekmek, yumurta, sebzeler, tavuk, kırmızı et, karaciğer.

B6 vitamini

Balık, kırmızı et, böbrek, karaciğer, ekmek, sebzeler, yumurta.

B11 vitamini

Karaciğer, böbrek, kırmızı et, ıspanak, marul, yumurta, ekmek, portakal, muz

B12 vitamini

Peynir, yumurta, süt, tavuk, balık, böbrek, yürek, karaciğer, kırmızı et.

C vitamini

Siyah üzüm, kavun, karpuz, çilek, narenciye, maydanoz, yeşil biber, bezelye, havuç, brokoli, soğan.

D vitamini

Balık, balık yağı, tereyağı, karaciğer, kırmızı et, yumurta, sebzeler. Ayrıca güneş D vitamini kaynağıdır.

E vitamini

Buğday, yulaf, tohumlu besinler, marul, kereviz, ıspanak, soya fasulyesi yağı, mısır yağı, ceviz, arı sütü, tere, mısır, maydanoz, lahana.

K vitamini

Marul, ıspanak, yeşil biber, kabak, yeşil domates, mısır, karaciğer, kırmızı et, pirinç, inek sütü, peynir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here