Volt Ne Demek

Volt, elektrikte kullanılan potansiyel gerilim (fark) birimine verilen addır. Elektromotor kuvveti birimi de volttur. Örneğin bir ohmluk(elektrikte direnç birimi) bir direnç üzerinden, bir amperlik elektrik akımı geçmesi halinde oluşan direncin iki ucu arasındaki gerilim bir volttur.

Volt Ne İle Ve Nasıl Ölçülür? 

Volt değerinin ölçüldüğü alete voltmetre denmektedir. İlk defa İtalyan fizikçi Volta tarafından yapılmıştır ve onun adına hürmeten voltmetre denmiştir.

Voltun ölçümü için gerilim kaynağının veya elektrik devresinin pozitif ve negatif yani zıt kutupları arasına paralel bağlanır.  Güç kaynağının gerilimini ölçmek için voltmetrenin iki ucu,
temas ettirmek gerekir. Böylece üretecin zıt kutuplarının bulunması sağlanmış olur.

Türkiye ve Dünya Çapında Volt

Volt aslında şehir şebekesine verilen bir isimdir. Ülkenin elektrik kaynaklarından çıkan ve yer altı kabloları, yer üstü direkleri vasıtası ile evlerimize kadar ulaşan ham enerjidir. Bu ham enerjinin değerleri ülkelerin kullandığı enerji, ülkenin elektrik kaynaklarında çıkarılan enerjiye ve birçok etkene bağlı olarak değişmektedir. Örneğin bu değer Türkiye’de 220 volt iken Amerika ve Kanada da 110 volt civarındadır. Aşağı yukarı bütün ülkeler bu iki değer arasında bir akıma sahiptir. Verilen bu değerler net değer değil ortalama bir değerdir. Şehir şebekesi alternatif akımdır ve dalgalı gelmektedir bunun sonucunda akşamları daha çok elektrik kullanıldığı için voltaj düşer. Dalgalı gelmesinin sebebi ise o hat üzerinde bulunan birçok elektronik aletin sürekli açılıp kapanıyor olmasından kaynaklanır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here