Teknoloji

Windows 10 DNS Ayarları Değiştirme Resimli

Youtube, facebook, twitter gibi sosyal ağlara erişime kapatılmasının ardından giriş yapabilmek için DNS adreslerinin değiştirilmesi gerekli kılınıyor. Hesaplarınıza ulaşarak kaldığınız yerden devam edebilmeniz için Windows 10 kullanıcılarına DNS nasıl değiştireceklerine dair resimli anlatım gerçekleştireceğiz. Son zamanlarda TİB tarafından devamlı erişim engellenmesi gelmesi, yasaklı siteler olarak kabul edilen sitelere de giriş yapılmaması can sıkıcı olabiliyor. Engele takılmamak için kendiniz için maske oluşturmak DNS adresinin değişikliği sayesinde yapılabilmektedir. DNS değişimi ihtiyacınızı karşılar, internet kullanımına kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Ülkemizde özellikle sık yaşanan engellerin aşılması için DNS değiştirmenin nasıl yapıldığını sizlere anlatıyoruz.

İlk olarak ağ bağlantılarına gelerek internet bağlantımıza tıklayarak özelliklerin girebiliriz. Wi-fi kullandığımdan dolayı sizde “Ağ ve Paylaşım Merkezi’ni Aç” tıklayarak aşağıdaki ekrana ulaşabilirsiniz.

dns 1

Bu noktada DNS adresini gireceğimiz yer için “İnternet Protokolü SÜrüm 4 (TCP/IPv4) kısmına tıklıyoruz ardından “Özellikler” diyoruz. Aşağıda görüldüğü gibi açılan ekranda DNS adreslerimizi gireceğimiz yer olacak.

dns 2

En hızlı DNS adresi Google’nin kendi hizmet verdiği numaralar olacaktır bunlar; 8 8 8 8 – 8 8 4 4 şeklinde sıralanmıştır. DNS değiştirme ekranında bu noktaya numaraları tek tek yazıyoruz. Resimde gördüğünüz gibi ayarlayabilirsiniz.

dns 3

DNS ayarlarımızı kaydetmek ve aktifleştirmek için ilk önce tamam ardından karşımızdaki ekrandan “Tanıla” seçeneğine tıklayarak aktifleşmesini bekliyoruz. Şimdi istediğinizi sitelere girebilir, engel olmadan erişim sağlamanızın yolu açılmıştır.

dns 4

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu