Okul

Yabancı Ülkelerde Doğal Afetlere Karşı Alınan Önlemler Nelerdir

Yabancı Ülkeler Doğal Afetlere Karşı Aldığı Önlemler dikkat edilerek can kayıpları büyük ölçüde önlenebilir.

Ülkemizde yaşanan doğal felaketlere karşı yeterince önlem alınmaması ile birlikte büyük sayıda can kayıpları meydana gelmektedir. Ülkemizde önlemler az olmasından dolayı olsa gerek yada paradan harcamaktan kaçınan kişiler yüzünden sıkıntı yaşanmaktadır.

Fırtınalı ve Rüzgarlı Havalarda
İkaz sistemi bulunmalı, bloklar doğru şekilde monte edilmeli, kalın camlar kullanılarak zarar görmesi önlenebilir, çevresini ağaçlandırma yapılmalı rüzgarı önlemekte yararlıdır.

Yıldırım Düşmesi
Yağışlı havalar ile birlikte meydana gelir yapıtların üzerinde paratoner kurularak yıldırım düşmesinin zararları önlenebilir. İletken olan noktalar iletken olmayan maddeler ile izolasyon yaptırılarak önlenmesi sağlanır.

Yanardağ Patlamaları
Yerleşim birimleri patlamalardan uzak bölgelere kurulmalı ve güvenlik şeritleri çekilmelidir.

Depremler
Fay hatlarının olduğu noktalara yerleşim yerlerinin yapılmasına izin verilmemeli. Çevresinde yapılan yapıtlar sağlam ve dayanıklı olması ile küçük sarsıntılarda can kaybı önlenebilir. Hesaplamalar doğru şekilde yapılmalı. Kolonlarda betonlar sıkıştırılmalı daha dayanıklı olunması sağlanır.

Yangınlar
Önlemek için halk bilinçlendirilmeli ve piknik alanlarına gerekli orman görevlileri atanmalıdır. Ormanlarda oluşacak yangınları haber vererek en kısa sürede müdahale edilmesi gereklidir.

Erozyon
Ağaçsız bölgeler, yağmur alan, yamaç kesimlerde daha çok görüldüğünden dolayı yerleşim birimleri uzak bölgelerde olması gereklidir. Gerekli alanlara ağaçlandırma çalışmaları yapılarak bölgede toprak kaymasının önüne geçilebilir.

Sel ve Su Baskınları
Alt yapı yetersizliğinden dolayı görülen felaketlerden birisidir. Nehir, kana, dere yatakları kapatılmamalı daha derin olarak yağış zamanında taşmaların önüne geçilebilir. Baskın riski olan bölgelerde yerleşim yerleri olmayarak suyu önleyici olarak ağaç çalışmaları ve dalga kıranlar hazırlanmalıdır.

doğal afetler
doğal afetler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu