Yalnızlık Sağlığımızı Nasıl Etkiler

İnsanlar sosyal varlıklardan olduğundan yalnızlığa kolayca alışamazlar. Araştırmalar sonucunda kişiler yalnızlık hissine kapılmaları ruhsal olarak çöküntüye neden olur. İnsanlar kendilerine hayat arkadaşı seçerek hayata karşı dik durmaya çalışırlar. Sosyal faaliyetlerimiz dahi tek başımıza yerine getiremeyeceğimizden kendimizi zamanla asosyalliğe iteriz. Asosyal olmak bize getiriden çok zarar vermektedir. Çevremizdeki arkadaşlıklardan uzaklaşarak zaman içinde yalnız kalırız.

İlgi ve sevgiye olan ihtiyacımız her zaman olmuştur. Bunlar olmadığı takdirde ruhsal anlamda sıkıntılar yaşarız. İçe kapanık oluruz ve insanlara bir şeyler anlatamayız. Zaman içinde üzüldüğümüz olaylar daha çok ağır gelmeye başlar. Depresyona girmemiz kaçınılmaz olacaktır. İlerleyen zamanlarda daha da büyüyerek psikolojik anlamda yıkım hissedebiliriz. Sevilmediğimizi hissetmemiz bizim en büyük kaybımız olacaktır. Hayata dair olan heveslerden zaman içinde vazgeçerek uğraşlardan geri kalırız. Moralimizin bozulması doğrudan vücut sağlığımı etkileyerek hassaslaşmaya ve hastalıklara açık hale geliriz. Bunların önlenmesi için yalnız kalmaktan kaçınılmalı dostluklar ve arkadaşlıklar edinmeye çaba göstermeliyiz.

Stres altında olduğumuz sürece kendimizi kötü alışkanlıklara doğru iteriz. Yalnızlığımıza çare olduğunu düşünerek vücudumuza ciddi anlamda zarar vererek bağımlı olmamız kaçınılmaz olur. İrademize, kendimize sahip çıktığımız sürece kötü alışkanlıklara karşı da kendimizi koruyabiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here