Yan Sanayinin Avantajı Nedir

Sanayi bir ülkenin kalkınmasında en önemli rollerden birini oynar. Yüksek rekabet ortamında bir sanayi şirketinin büyümesi oldukça güçtür. Yapılan girişimler arasında çok küçük bir kısmı yenilikçi ve olağanüstü ürünlerin üretimi ile yapılır. Bunun dışında yapılan sanayi girişimleri diğer sanayilere taban oluşturan olarak tercih edilir.

Ana sanayilerin devletimiz tarafından da mecbur edildiği sanayi payları mevcuttur. Ana sanayiler ne kadar alt sanayiyi destekler ise ülke açısından sektörde gelişim hızlanacaktır. Gelişmiş bir firma aynı bir kuluçka gibi alt sanayiyi besler, büyütür, denetler ve en sonunda kendine yakın ve yüksek cirolara sahip şirketlere dönüştürürler. Bu sayede ülke ekonomisi parabolik olarak güçlenecektir. Devletin alt sanayi desteği ile girişimlerde bulunmak sağlam bir güvence kaynağı olacaktır. Bilgi birikimi yüksek şirketlerin yardımı ve garanti müşteri olma potansiyelleri sayesinde batma riski ya da zarar etme riskleri az olacaktır.

Yan sanayi, genelde seri imalata yönelik çalışır. Bu yüzden kurulu düzen müşterinin beklentisi üzerine şekillenir. Örneğin bir araba sanayi firması araba kapısı basıyorsa ve bu işi sürekli yapıyor ise alanında uzmanlığa ulaşacaktır. Bastığı ürünleri ne kadar hızlı ve ne kadar standartlar içerisinde üretirse alacağı yan sanayi ödülleri ve güven ile önü açık bir şirket olma yolunda ilerlemeye devam edecektir. Hatta mevcut alanını belki de genişletecek yeni projeler alacak yeni ürünler basacak ve en sonunda kendisi bir ana sanayiye dönüşebilecek yatırımları gerçekleştirebilecektir.

Bu sanayi çeşidi, ana sanayinin yükünü azaltarak ar-ge ve ür-ge faaliyetlerine yapacakları yatırım ve zamanı sağlamaktadır. Çeşitli açılardan ürün üzerinde geliştirilebilir önerilerde bulunup ana sanayiye yardımcı bir kuruluş olarak para kazanabilir ve gelişime açık yeni mühendisler kazandırabileceklerdir. Böylelikle ülke ekonomisinin gelişmesiyle yaşam kalitesi de artacaktır. Bu da yan sanayinin avantajı nedir? Sorusunun en önemli kısmıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here