Okul

Yardımlaşma İle İlgili Atasözleri ve Anlamları Kısa

Atalarımız yardımlaşmaya önem vermekteydi. Yardımlaşma ile ilgilide önemli sözler söylemişlerdir geçmişte günümüze kadar en çok kullanılan atasözlerinin anlamlarını sizlere açıklayacağız. Atasözlerinden yardımlaşma hakkında örnekler ve beğenilen sözler olmaktadır.

İyilik Eden İyilik Bulur
İnsanlara yapacağınız iyiliklerde karşılık beklemeyin bugün sizin yapacağınız iyilik yarın karşınıza çıkacaktır. Beklemeden yapmanız gereken iyilik zamanı geldiği zaman başka birisi tarafından size de yapılır.

Komşu Komşunun Külüne Muhtaçtır
İnsanlar yaşadıkları yere bakıldığında komşuları ile birlikte ilişkilerini iyi tutmaları gerekmektedir. Başımıza bir olay gelse ilk önce komşumuzun kapısını çalacağız veya evde bir ihtiyacımız olduğunda onlardan isteriz, onlarda bir başka gün eksik bir şeyleri varsa bizden isterler.

Bir Elin Nesi Var İki Elin Sesi Var
İnsan gücünün ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Tek başına bir insanın yapamayacağı işi yardımlaşarak iki kişi birlikte yapabileceğini göstermektedir. Birlikte yapılacak olan işler her zaman kazanç sağlayacaktır.

Birlikten Kuvvet Doğar
İnsanların tek başına mücadele edemeyeceği konularda birlik olurlarsa kuvvetli olurlar. Nasıl bir kibrit kolay kırılıyorsa üst üste on tane kibrit kırmaya çalıştığınızda daha zor olacaktır ne kadar çok kişi olursanız o kadar kuvvetli olursunuz.

Hayırlı Dost Hayırsız Akrabadan İyidir
Hayırlı dost daima iyidir sizlere her konuda yardımcı olur aileniz kadar sizlere yakın olacaktır. Hayırsız akrabalar el kadar yabancı olurlar bizim iyiliğimizi düşünmez ve akrabanız olması bir anlama gelmeyecektir. İyi bir dost akrabadan daha iyidir.

yardımlaşma
yardımlaşma

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu