Yaşlılık Maaşı Nedir? Kimlere Verilir?

Ülkemizde muhtaç insanlara sunulan maaş türlerinden biri de yaşlılık maaşıdır. Bazı kriterlere bağlı olarak sunulan yaşlılık maaşı hakkında birçok bireyler yeteri kadar bilgiye sahip değillerdir. Peki yaşlılık maaşı nedir? Kimlere verilir? Dilerseniz yaşlılık maaşı hakkında bilgiler sunalım. İlk olarak yaşlılık maaşının tanımını yapalım.

Yaşlılık Maaşı Nedir?

Yaşlılık maaşı ülkemizde devlet tarafından 65 yaş ve üstü bireylere sunulan bir maaştır. Ülkemizde yaşayan vatandaşlarımızdan 65 yaş ve üzerinde bulunan yaşlı bireyler yaşlılık maaaşından faydalanabilmektedirler. Diğer maaşlara göre kriterlerinin biraz daha basit olduğu yaşlılık maaşının alınmasında genel anlamda herhangi bir zorunluluk bulunmamakla birlikte bu maaşın kriterlerini taşıyanlar bu maaşı almaya hak kazanmaktadırlar.

Yaşlılık Maaşı Kimlere Verilir?

Yaşlılık maaşı genel tanımını yaptıktan sonra dilerseniz şimdi de bu maaşın kimlere verildiği hakkında sizlere bilgiler sunalım. Yaşlılık maaşı şu kimselere sunulmaktadır.

  • 65 yaş ve üzeri bireylere
  • 65 yaş ve üzeri muhtaç insanlara
  • Geçimini temin edemeyecek durumda bulunan bireylere devlet tarafından bağlanmaktadır.

Yaşlılık Maaşı Almak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Yukarıda yaşlılık maaşı nedir? Kimlere verilir? Hakkında bilgiler sunduktan sonra dilerseniz şimdi de bu maaşın alınması için yapılması gerekenler hakkında bilgiler sunalım. Yaşlılık maaşı almak için ilk olarak 65 yaşının doldurulması gerekmektedir. Bu aşama tamamlandığı taktirde yaşlılık maaşına başvurulabilmektedir. Bu aşamadan sonrasında yaşlılık maaşının alınabilmesi için şunlar yapılmalıdır;

  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • 4 adet vesikalık fotoğraf
  • İkametgah ilmuhaberi hazırlanarak bağlı bulunan il sosyal ve dayanışma müdürlüğüne başvurulmalıdır.

Bu belgeler hazırlanarak bağlı bulunan il sosyal ve dayanışma müdürlüğüne başvurularak yaşlılık maaşından faydanılabilmektedir. Yaşlılık maaşının en büyük avantajlarından biri de kolay bağlanılabilmesi ve bağlanma sürecinin oldukça kısa olabilmesidir.

Yaşlılık Maaş Ne Kadardır? ve Kaç Ayda Bir Verilir?

Yaşlılık maaşı 3 ayda bir verilmektedir. Yılda 4 defa olmak kaydıyla 3 ayda bir verilmektedir. Yaşlılık maaşı şuan itibariyle üç ayda bir yaklaşık olarak 652,44 tldir. Ülkemizde yaşlılık maaşı hakkında malesef ki birçok bireyler haberdar değillerdir. Dolaysıyla makalemizde hakkında bilgiler sunduğumuz yaşlılık maaşı nedir? Kimlere verilir? Konusu hakkında sizlere bilgiler sunarken ayrıca bu sosyal hak hakkında haberi bulunmayan yaşlılarımıza da buradan haber vermekteyiz. Dolaysıyla sizler de 65 yaşınızı doldurduysanız bu maaşa başvurabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here