Yavru Kedilerin Bakımı Hakkında Bilgiler

Öncelikle telaş yapılmaması gerekmektedir. Bu işin üstesinden gelineceğine inanılmalıdır. Yavru kediler normalde annelerinden 6 ya da 7 haftalıkken alınmaları daha uygundur. Ama bazen seçme şansınız olmayabilir daha küçük bir yavru kedi ile karşılaşılabilir. Bu süreçte yapılması gerekenler aşağıdaki gibidir.

Olmazsa olmazı sıcaklık

Sıcaklık bir yavru kedi için çok önemli bir etkendir. Tüylerinin henüz daha tam çıkmaması ve vücudunda ki yağ oranın az olması yavru kedinin kendini sıcak tutamamasına sebep olur. Bunun için en güzel ve en yaratıcı fikir kendi yapımınız olan kedi evi ya da kutu kullanılmaktadır. Kedi evinin içine günde 4 ya da 5 saat aralıklarla havlu ya da herhangi bir bez parçasına sarılı bir şekilde konulmalıdır. Bazı kedi severler ısıtıcı lamba kullanmaktadırlar. Ama ısıtıcı lamba konusunda biraz daha dikkatli olunmalıdır. Bazı hayvanlar uyudukları zaman ışıktan rahatsız olmaktadır.

Beslenme şekli nasıl olmalıdır

Kedinin eve ilk götürüldüğü andan itibaren onu alıştığı mama ile beslenmesi gerekir. Bütün yavru kedilerin maması aynı değildir. Her kedi kendi ağız tadına göre mama seçer ve ona alışır. Bazı mamaların içeriğinde bulunan ham maddeler, diğerlerine kıyasla çok daha yüksek kalitededir. Bu yüzden eğer kedinin maması değiştirilmek isteniyorsa veteriner hekimin vermiş olduğu bilgiler sayesinde değiştirilebilir. Yeni seçtiğiniz mama onun yeni yemeği olana kadar eski mamasıyla beraber karıştırıp eski mamasını azaltıp yeni mamayı fazla tutarak alıştırılır. Her yavru kedinin midesi küçüktür. Dolayısıyla başlangıçta daha az miktarlarda, ancak sık öğünlere ihtiyacı olacaktır. Yavru kediniz 7 veya 8 aylık oluncaya kadar günde en az 4 defa taze mama koymanız anlamına geliyor.

Korkmayın bazen hayvanlar rahatsızlanabilirler

Yavru kedilerin çok sık rastladığı bir durum da sindirim sisteminde ki sorundur. Kediniz ya yediği yemekten rahatsızlanabilir ya da midesinde tüy yumağı birikebilir. Çözümü çok basittir. Kediye çim yedirerek kendi kendine midesini bulandıracaktır ve bunun sonunda kusmaya başlayacaktır. Eğer ki kusması kesilmez ise sürekli kusmaya devam ederse başka hastalıklar meydana gelmiş olabilir. Bu durumda veteriner hekime başvurmak gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here