Yavru Köpekler Nasıl Eğitilir

Yavru köpek eğitimi hem genel kültür olması açısından hem de köpek sahiplenmeyi düşünenler için öğrenilmesi gereken noktalardan bir tanesidir. Her birey evine aldığı yavru köpeğinin iyi huylu, söz dinleyen ve uslu bir arkadaş olmasını ister. Ancak şu kesin olarak bilinmelidir ki, evcil hayvanınız kendisine verdiğiniz kadarını size geri verebilecektir ve bu nedenle eğitim yöntemi önem kazanmaktadır. Geleneksel bağırma veya şiddet uygulama yöntemleri hayvanlarda ilerleyen dönemlerde davranış bozukluklarına kadar varan travmalar yaratabilmektedir. Bu nedenle daha modern ve ödüllendirmeye dayalı bir eğitim yöntemi seçilmelidir. Yavru köpek öğrenmeye çok açık olduğu için hızlı bir şekilde öğrenecektir. Bu nedenle köpeğinizi eve getirir getirmez eğitim süreçlerinin başlatılması gerekmektedir.

Öncelikle Pavlov’un köpeğini hatırlayın. Zilin çalması ile ödüllendirilme arasında bir ilişki kurmuştu ve bir süre sonra zil çaldığında yine ödül geleceği iç güdüsü ile hareket etmekteydi. Aynı yöntem evcil yavru köpeğiniz için de geçerlidir. Köpeğiniz iyi bir davranış sergilediğinde hızlı bir şekilde ödüllendirilmelidir. Zaman içerisinde köpeğiniz davranış ile ödül arasında bir ilişki kuracaktır. Gün içerisinde kısa süren ancak sık tekrarlayan eğitimler verilmesi önerilmektedir. Uyarı anlamında tek bir kelime kullanın ve evcil hayvanınız istenmeyen bir davranış sergilediğinde bu kelimeyi yumuşak bir şekilde söyleyin. Ayrıca böyle durumlarda bağırmanız veya şiddet uygulamanız önerilmemektedir. Hayır dediğiniz zaman köpeğiniz olumsuz davranıştan vazgeçerse onu bol bol överek ve örneğin ödül maması vererek ödüllendirmeniz olumsuz davranışlarda bulunmadığı zamanlarda da ödüllendirileceği bilincinin oluşmasına yardımcı olacaktır.

Sonuç olarak evcil yavru köpek eğitimi esnasında kesinlikle karşınızda bir yavru köpek olduğunu unutmamalısınız. Yüksek sabır ve verdiğiniz eğitim sonunda köpeğiniz ile uzun süreli sıkı bir dostluğun temelini atmış olacaksınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here