Yavru Tavşan Nasıl Beslenir

Tüm canlılarda olduğu gibi yavru tavşanların bakımı da yetişkinlerine göre oldukça farklıdır. Öncelikle bu sevimli hayvan kutuda değil yeterli büyüklükteki bir kafeste bakılmalıdır.

Yavru Tavşanların Gelişim Aşamaları

Yavru tavşanlar tüysüz olarak dünyaya gelirler. Bu yüzden sahiplerine son derecede büyük sorumluluklar düşmektedir. Onları sürekli takip ederek vücut ısılarını olağan ısıda tutmaları gerekmektedir.

Tüm hayvanlar hatta canlılar için geçerli olan bir altın kural yavru tavşanlar için de geçerlidir. Bu da anne sütünün önemidir. Sağlıklı bir yaşam yeterli derecede anne sütü almakla başlar. Bir tavşanın ortalama olarak 30 ile 45 gün emmesi gerekir. Bu sayede bağışıklık sistemini güçlendiren yavru sağlıklı bir hayata merhaba der. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için ihtiyacı olan bağışıklık elemanlarını yalnız anne sütünden alabilir.

İlk 15 gün boyunca anne sütünden başka ek gıdaya başvurulmaz. On beş günün ardından anne sütüne ek olarak kuru yonca, kuru yem ve palet yem verilebilir. Bu kuru gıdalar olmadığı zaman dışkı yumuşar ve ishal kaçınılmaz olur.

Bir aylık olduğunda sütten kesilen yavru yaklaşık olarak 400 – 600 gr ağırlığındadır. Bir yavrunun sütten ne zaman kesildiğini ağırlığına bakarak tahmin edebiliriz.

Sütten kesilen yavruya 3 aydan önce sebze meyve kesinlikle verilmemelidir. Sindirim sistemi yeteri kadar gelişmeyen yavruya bu tarz yaş gıdalar verildiği takdirde bağırsak problemi yaşayan yavru ishal olur ve hatta hayatını kaybedebilir. Üçüncü ayındaki yavruya da haftada bir veya iki kere meyve ve sebze verilmesi gerekir, her gün değil. Sütten kesimden sonraki beslenme yavrunun geri kalan yaşamını doğrudan etkiler. Bu dönemde uygulanan yanlış beslenme stratejileri geri dönüşü olmayan sonuçları da beraberinde getirir.

Yavrular için önemli olan bir diğer husus da mama takviyesidir. Diğer mamalarda olduğu gibi tavşan mamalarında da yavru erişkin ayrımı gözetilir. Burada önemli olan alınan mamanın tavşanın kaç aylık olduğuyla doğru orantılı olmasıdır. Çünkü yavru tavşanların mamalarında nem oranı daha düşük olmalıdır. Aksi halde bağırsak bozulması ve buna bağlı olarak ishal görülür. İshal olup olmadığını dışkı rengine bakarak anlayabilir, dengeli beslenme tablosu oluşturabiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here