Yaz Gribi Nedir? Nasıl Geçer

Yazın sıcak havalarda hastalanmak neredeyse imkansız görünse dahi ister istemez hastalandığımız anlar olabiliyor. Sıcak ve soğuk hava değişimleri insan hayatını doğrudan etkiler. Yaz gribinin başlangıcı kendimize dikkat etmeden ani hava değişimleri sonucunda ortaya çıkar.

Gribal rahatsızlık olarak kendini gösterir. Yaz aylarında gribe benzer belirtiler gösterir kişi ateş, bulantı, kas ve eklem ağrılarından şikayetçidir. Yaz gribinin mevsimsel olduğundan tedavi süreci çok daha farklı işlemektedir.

Genellikle kişilerin sıcak havalardan bunalarak daha soğuk ortamlara geçiş yapmaları istedikleri zaman meydana gelen hava değişiminden kaynaklanır. Hava sıcakken terliyken birden bire soğuk buz gibi bir ortama geçilmesi grip sebebidir. Kapalı alanlarda çalışmak zorunda kalan kişiler klimalarla karşı karşıya gelebiliyor. Uzun süreli hava değişimlerine karşı vücudun direnci kırılarak yaz gribine yakalanılması kaçınılmaz oluyor. İklimlendirme cihazlarının haricinde uygulanan teknikler, direk olarak rüzgar ve cereyan maruz kalmasıyla meydana gelir. Kış gribine yönelik organizmaların farklı şekillerde mutasyona uğrayarak vücutta kendilerini göstermeleridir.

Yaz gribinin tedavisi

Yaz gribinin tedavi süreci kış gribine benzer şekilde uygulanmaktadır. Kışın gribal enfeksiyonlara yakalanan kişilerde de aynı belirtiler kendilerini gösterir. Kişinin dinlenmesi, gerektiğinde doktor kontrolünde ilaç kullanması gerekebilir. Kendi yaşamına dikkat ederek sağlık sorunlarını aşıp önüne geçmesi mümkün olur. KBB polikliniğine giderek doktor gözetiminde gerekli tedavi uygulanabilir. C vitamini alması, sağlıklı beslenmesi, dinlenmesi ve temiz ortamda kalması iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.

Yaz gribinden nasıl korunuruz?

Mevsimsel rahatsızlık olan yaz gribinden korunmak için mevsim bazında sağlıklı beslenilmelidir.
Klima gibi serinletici cihazların doğrudan önüne geçilmemelidir.
Klimaların bakımı yapılarak çevreye toz ve bakteri yaymamasına dikkat edilmelidir.
Sıcak aylarda vücudun dengesini korumak için her saat başı bir bardak su içilmelidir.
Açık ve kapalı fark etmeksizin havuzlara girmeden önce hijyenik bakımlarının yapıldığından emin olunmalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here