Yemek Hazırlarken Malzeme Seçiminde Nelere Dikkat Edilir

Yemek hazırlarken yapılan yemeğin lezzetini etkileyen temel unsurlardan biri malzemedir. Kaliteli ve taze malzeme, iyi yemeğin temelini oluşturur. Malzeme seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır:

Malzeme taze mi?

Eğer yapılacak yemek sebze veya meyve içeriyorsa meyve-sebzelerin tazeliği, yetiştirildiği ortam, gübreleme ve sulama şekilleri, toplanırken kullanılan materyaller çok önemlidir. Meyve-sebze seçerken mevsimi olan ürünler tercih edilmelidir. Bilinmelidir ki her şey mevsiminde lezzetlidir. Kuru bakliyatların da bir raf ömrü vardır, yemekte kuru bakliyat kullanılacaksa alınan ürünlerin raf ömürlerine dikkat edilmelidir. Et ve süt ürünlerinin son kullanma tarihi de önemli unsurlardan biridir. Bayat veya bozulmuş ürünler yemeğin lezzetini etkilemenin yanı sıra zehirleyebilir. Bu nedenle kullanılacak ürünlerin üretim ve son kullanma tarihleri dikkatlice incelenmelidir.

Malzeme kaliteli mi?

Yemek yapılırken birçok kişinin göz ardı ettiği, fakat yemeğin lezzetini en çok etkileyen faktörlerden biri de malzemenin kalitesidir. Uygun fiyatlı veya promosyonlu olduğu için alınan ürünler bazen hüsranla sonuçlanan bir yemek deneyimine neden olabilir. Bu nedenle kullanılacak malzemenin üretim yerine, muhteviyatına, üretici firmasına dikkat edilmelidir. Bu hususta internet veya akıllı cihaz uygulamaları işinizi görebilir.

Malzemeleri tanıyor musunuz?

Malzeme seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur malzemeye aşina olunup olunmadığıdır. Daha önce bir kaç kere kullanılmış olan bir malzemeyi kullanırken hangi işlemin ne kadar süreyle ve nasıl yapılacağı bilindiğinden, yemek hazırlanırken daha rahat olunur ve daha lezzetli yemekler ortaya çıkarılabilir. Daha önce hiç kullanılmayan bir malzemeyle çalışırken hata yapma olanağı daha fazla olduğundan zorluklar yaşanabilir. Fakat yeni bir yemek deneneceği zaman bilinmeyen malzemelerden kaçmak yerine, malzeme hakkında iyice araştırma yapmak, bilgi sahibi olmak daha faydalı olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here