Yemek Sonra Halsizlik Neden Olur

Yemek sonrası halsizlik yaşamanın pek çok nedeni vardır. Fakat dikkat edilmediği zaman tehlikeli bir hale dönüşebilir. Çoğu kişiyi etkileyen bu durumun sebebi kişiden kişiye farklılık gösterebilir.

Yemekte yenilen porsiyonun büyüklüğü ve yemekte yenilen porsiyonun kalorisi bu durumu etkileyen faktörler arasındadır. Yemek sonrası halsizlik ile porsiyon büyüklüğü arasında bir düz orantı vardır. Porsiyon büyüdükçe yemekten sonraki halsizlik oranı da artar.

Bir diğer etken de yenilen besinlerin kalorileridir. Özellikle akşam yemeğinde ağır gıdalar tüketmek çok zararlıdır. Halsizlikten uykuya doğru giden bir dönem oluşturur. O nedenle yemekten sonra halsizlik istemeyen kişilerin her öğününde yedikleri besinin kalori değerlerini iyi ölçmesi ve dengeleyerek yemesi gerekmektedir. Doyduktan sonra daha fazla yememek gerekir.

Yemekten sonra vücuda alınan gıdalarla kan şekeri ciddi oranda artar. Kan şekerinin artmasıyla vücut halsizlik yaşar.

Serotonin: uykudan sorumlu, uykuyu tetikleyen bir hormondur. Fazla karbonhidratlı besinlerin yenmesi serotonin hormonunun gereğinden fazla salgılanmasını sağlayarak uykunun gelmesine neden olur.

Bunların dışında yemekten sonra halsizlik yapabilecek diğer bir seçenek kan şekerinin düşük olmasıdır. Kan şekerinin olması gerekenden düşük olması başka olumsuz durumlara da yol açar. Kişi sinirli, verimsiz, mutlu olamayan biri halini alır. Bu olumsuzlukların yanı sıra sağlığı açısından da önemli bir durumdur. Bu kişiler genellikle kilo da veremezler.

Halsizliğin Nedenleri

Gün içinde nedensizce acıkma ve tatlı krizleri
Özellikle akşam üstü olan baş ağrısı yanında baş dönmesi
Uykuda sebepsizce uyanma, kabus görme
Yemek sırasında halsizlik ve yemek zamanı gecikince bitkinlik
Duygusallık, çabuk sinirlenme
Yemekten sonra uyuklama

Yemekten sonra halsizlik çoğu insanda olabilir. Genellikle bundan dolayı pek göz önünde bulundurulup önemsenmez. Fakat dikkat edilmediği halde kötü sonuçlara yol açabilir. Bu sorunu yaşayanlar en kısa zamanda bir doktora görünmeli.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here