Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir

Bitkilerden yapılan çaylar tarih boyunca insanoğlu için şifa kaynağı olmuştur. Kilo sorunu yaşayanların özellikle yeşil çay tüketmeleri zayıflamalarında yardımcı olarak kilolarından kurtulmaları mümkündür. Yeşil çay siyahlaşmadığı gibi güçlü antioksidanlara sahiptir. Yeşil çayın dilden dile dolaşan mükemmel tarifine baktığımızda antioksidanların etkisinde olduğu görülmektedir.

Yeşil çayın kalori miktarı neredeyse sıfıra yakındır. Vitamin ve mineral bulunmayarak kafein, teanin ve fenolik bileşikleri yer alır. Uyarıcı olduğu gibi antioksidan değeri taşır, yeşil çayda epigallokateşin olarak vardır. Çay yaprağında bulunan amino asit ve yeşil çay siyah çaya oranla daha fazladır. Rahatlatıcı ve dinlendirici etkisi vardır. Yeşil çay sağlık alanında oldukça faydalı bitkilerden birisi olmaktadır. Günümüzde en çok kullanılan tür olması yanı sıra Camellia Sinensis yapraklarından üretildiği bilinmektedir. Toplanan yapraklar fazla miktarda işleme uygulanmayarak içinde bulunan değerler korunmaktadır. Özellikle uzak doğu ülkeleri olan Çin, Japonya ve Hindistan gibi ülkelerde sağlık alanında kullanılıyor.

yeşil çayYeşil çayın sağlığa etkilerinden bahsedelim;

Uyarıcı ve Dinlendirici
Kafein etkisine sahip olan yeşil çay aynı insanı enerjik tuttuğu gibi sağlıklı kalmasına yardımcı oluyor. Kafein kas gücünü, dayanıklılığı, performansı arttırarak yorgunluğu almaktadır. Spordan önce tüketilen yeşil çay aynı zamanda zayıflamaya da yardımcı olur. Vücut harekete hızlı tepki vermesi zayıflamaya da yardımcı oluyor.

Zayıflama
Yeşil çay zayıflatıcı etkiye sahiptir. Kafein metabolizmayı hızlandırdığı gibi beyni uyarır. Vücut normalden çok daha hızlı çalışacağından dolayı enerji ihtiyacını protein ve yağlardan karşılamak zorunda kalır. Yağ yakımın da etkili olunması zayıflama konusunda da etkilidir. Enzimlerin sağlıklı şekilde çalışarak vücudun gerek duyduğu ihtiyaçların giderilmesinde etkili olur. İştah kesici özelliği sayesinde zayıflama konusunda da yardımcı olmaktadır.

Şeker ve Kolesterol
Kötü kolesterolü azaltarak iyi kolesterolü yükselten yeşil çay bitkisel tedavi de etkilidir. İnsülin direncini ve kan şekerini kontrol etmesi vücudun şeker ve kolesterol dengesinin korunmasını sağlar.

Kalp ve Damar Hastalıkları
Antioksidan bakımından zengin olan yeşil çay kan damar ve kan dolaşımında etkilidir. Antienflamatuvar gibi iltihap giderici özellikleri sayesinde damarlarda iltihaplanmayı önler. Damar tıkanıklığına neden olan yağ birikimlerinin de önüne geçmektedir.

Cilde Faydaları
İçilmesi ve cilde temas etmesi sonucunda ciltteki gözeneklerin temizlenmesi, cildin sıkılaşması, pürüzsüz hale gelmesine oldukça etkilidir. Güneş yanıklarının önlenmesinde kullanılabilir. Bilim adamları tarafından yeşil çayın kozmetik sektöründe de kullanıldığına dikkat çekerek sürekli tüketilmesi gerektiği vurgulanmıştır. Cildi beslediği gibi olabilecek rahatsızlıkları da önlemektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here