Genel Kültür

Yılan Adası Hakkında Bilgi

Dünya üzerinde girmenin yasak olduğu nadir alanlardan bir tanesidir Brezilya da bulunan Yılan Adası. Dünyanın en ölümcül yılanlarının adeta cirit attığı bu ada Brezilya’nın Sao Paulo bölgesinin açıklarında yer almaktadır. İsminden de anlaşılacağı gibi ada bütünüyle yılanlarla kaplı olmakla beraber, tek bir insan dahi yaşamamaktadır. Bölgede bulunan o yöreye ait ve dünyada başka hiç bir bölgede görülmeyen çok zehirli ve sarı renkte çukur engereği bir diğer ismi ile Bothrops insalar bulunmaktadır.

Brezilya’daki meydana gelen yılan tarafından insan ölümlerin yüzde 90’nına neden olan bu cins, yılan adasında yaşamaktadır. Sao Paulo’da bulunan hem cinslerine nazaran 8 kat daha zehirli olarak göze çarpan bu yılan cinsi, bütün adayı kaplamış bir vaziyettedir. Derin çukurlar ve otluk alanlar içerisinde yaşayan bu yılanlar arasında normal bir insanın en fazla 1 gün yaşayabileceği öngörülüyor. Çünkü yapılan araştırmaların sonuçlarına göre ada içerisinde metrekareye 10 yılan düşmektedir.

Brezilya hükümeti başta olmak üzere Deniz Kuvvetleri tarafından kesinlikle girilmesi yasak olan alanlardan bir tanesi olan yılan adası normal olarak aşırı derecede korunaklı bir bölgedir.

yilan adasi

​​​​​​Yılan adasında meydana gelen ölümler nelerdir?

Bölgeye yanlışlıkla giren kuş sürülerinden bir tanesi, birkaç gün içerisinde tamamen yılanlar tarafından yenildi.
Araştırma için adaya giren Japon ve Fransız gazetecilerin cesedine ulaşılamadı
Yasak olmasına rağmen gizli bir şekilde giren insanlardan 100’den fazlası kalıcı felç geçirecek şekilde yaralandı.
​​​​​​
​​​Adanın genel özellikleri nelerdir?

Ada tamamiyle ormanlarla kaplı olduğundan dolayı yılanlar açısından çok elverişli bir büyüme ve popülasyon bölgesine sahiptir.Sulak bölgelerin yoğun olması yılanlar için daha kıvrak hareket alanları sağladığı için, tehlikeli saldırılarda yıkanlara karşı koymak neredeyse imkansız bir seviyeye çıkıyor. Dünyanın en çok dikkat çeken yerlerinden biri olan bu ada, ürkütücü bir yer olma özelliğini dünya var oldukça sürdüreceğe benziyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu