Yıldız Nedir

Yıldız uzaydaki parlak cisimlere genel olarak verilen addır. Gece gökyüzüne baktığımız zaman gördüğümüz ışıklı noktacıklar, gezegenimizden ve güneşten kat kat büyük birer güneş veya gezegendir. Fakat bize aşırı derecede uzak olduklarından dolayı biz onları küçük birer nokta gibi görürüz. Yıldızların bize çok uzak olmaları onların gözlemlemeyi güçleştirmektedir. Ne var ki yıldızlar üzerinde çok uzun süredir araştırma ve gözlem yapan insanoğlu, sadece uzayla, gök olaylarıyla ilgilenen bir bilim dalı ortaya çıkarmıştır. Bu bilim dalına astronomi denir.

Yıldızların Uzaklığı

Uzayda, uzaklık normale göre daha fazladır. Yıldızlar, gezegenimizden düşünemeyeceğiniz kadar uzaktadırlar. Dolayısıyla araştırmalar zorlaşmıştır. Dünya’ya en yakın yıldızın ışığı 4 yılda geldiğine göre, daha uzak yıldızların ışıkları için yüzlerce yıl gerekirken bazıları için milyonlarca yıl gerekebilir.

Yıldızların Parlaklığı

Yıldızlar kendileri aralarında parlaklıklarına göre sınıflandırılır. 1. Derece parlaklığa sahip sadece 20 yıldız varken, daha az parlayan 2. Derecede ise 65 yıldız bulunur. Parlaklık derecesi ne kadar düşerse yıldız sayısı da bir o kadar artar. İnsan gözü 6. Dereceden sonraki yıldızları göremez.

Yıldızların Hareketi

Gece gökyüzüne 15 dakika aralıklarla bakarsak yıldızların yerlerinin değiştiğini görürüz. Bunun iki nedeni vardır. Birincisi gezegenimizin kendi ekseni etrafında dönüyor olmasıdır. Dünya kendi ekseni ve güneşin etrafında döndüğü için sabit duran yıldızlar bize hareket ediyor gibi gelir. Bu hareket eden bir trenin camından baktığımızda sabit duran ağaçların bize hareket ediyormuş gibi gelmesi ile aynıdır. İkincisi ise bazı yıldızların gezegenimiz gibi hareketli olmasıdır. Aslında onlar da birer gezegenden farksızlardır.

Yıldızların Büyüklüğü

Yıldızların büyüklükleri fark etmeksizin ister teleskopla, ister çıplak gözle gözlemlensin, sadece nokta gibi görünürler. Bu yüzden bir yıldızın büyüklüğünü ve çapını belirlemek zordur. İlk başta imkansız gibi görünen bu işe daha sonradan çok basit bir çözüm yolu bulunmuştur. Bu yolda, teleskopun önüne iki ince yarıklı levha konur. Yarıklardan geçen ışınlar görüntü oluşturur. Bu görüntüler matematiksel bir şekilde ölçülür ve yine hesaplamalar sonucu büyüklük tespit edilir. Bu sayede bazı yıldızların akla hayale sığmayacak şekilde büyük oldukları saptanmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here