Yıldızname Nedir

Yıldızname; kişinin doğum tarihi, doğum saati, ismi gibi kişisel bilgilerinin elde edilerek yapılan bir yorumlama yöntemidir. İnsan üzerinde tahmin yapmakta kullanılan bir bakma yöntemidir. Kişinin doğduğu andan öleceği ana kadar yaşadığı veya yaşayacağı tüm olaylar anlatılmaktadır. Yıldıznamenin kökeni çok eskilere, Osmanlı Dönemine kadar dayanmaktadır. Özellikle bu dönemde çok yaygındı. Yıldızname bakanların temel amaçları baktıkları kişiyle alakalı olumlu veya olumsuz bilgileri elde ederek bunları kişinin faydasına kullanmak olmalıdır.

Fal ve Yıldızname Arasındaki Farklar Nelerdir?

Günümüzde fal ve yıldızname sıkça karıştırılmaktadır. Yıldıznamede faldan ve astroloji yorumlarından farklı olarak çok daha kesin bir dille yorum yapılmaktadır. Faldan farklı olan bir diğer özelliği de herhangi bir araca gerek duyulmadan bakılabilmesidir.

Yıldızname Allah vergisi bir yetenek olarak kabul görmektedir. Kişi bu yeteneğini kullanarak geçmiş ve şimdiki zaman, hatta gelecekle ilgili yorum yapabilir, hastalıklara çare bulabilir. Ancak kesinlikle bir tedavi yöntemi olarak görülmemeli, sadece çözüm bulmaya bir araç olarak kabul edilmelidir. Falda kahve, kahve telvesi, su, tarot kartları gibi birçok şeye ihtiyaç duyulurken, yıldıznamede bunların hiçbirine gerek yoktur. Yıldıznamede daha çok dinsel hususlardan bahsetmek doğru olacaktır. Özetle yıldıznamede dua gibi yöntemlerle bilgi edinilmeye çalışılmaktadır.

Nasıl Bakılır?

Yıldıznamesine bakılan kişi kadınsa babasının, erkekse annesinin adını, biliyorsa doğum tarihini ve burcunu verir. Doğum tarihinin bilinmediği durumlarda Ebced hesabı denilen bir yöntem kullanılmaktadır. Kişinin anne ismi ile kendi ismi belli bir tabloya bakılarak toplanır ve 12’ye bölünür. Kalan sayıya göre o numaralı burca bakılır. Ancak yıldızname yorumlamada en kesin sonuca kişi bu bilgileri kendisi bildiğinde ulaşılabilir. Yıldıznamede kişi bilgilerini verdikten sonra Kuran’da bulunan ayetlere bakılmaktadır.

Kalan Sayılara Göre Burcun Bulunması

– Koç
– Boğa
– İkizler
– Yengeç
– Aslan
– Başak
– Terazi
– Akrep
– Yay
– Oğlak
– Kova
– Balık

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here