Yorgun Ayakları Dinlendirme Yöntemleri

Ayaklarımız gün boyunca tüm bedenimizin ağırlığını taşır. Ama bazen ayaklarımız her zamankinden daha fazla yorulmuş ve hırpalanmış olabilir. Öncelikle bunu bir kaç sebebine göz atalım.

Ayaklarınız zorlanmış olabilir. Ayaklarımız bazen biz farkında olmasak da çok zorlanır. Uzun süre ayakta kalmamız, topuklu ayakkabı giymemiz, ayaklarımızı dinlendirmememiz zorlanmaya neden oluşturur.

Ayakkabınız kalitesiz olabilir. Ayaklarımız gün boyu ayakkabının içinde durur. Eğer ayakkabı kalitesizse bizi rahatsız eder. Ayaklarımızı rahatsız etmeyecek yumuşak tabanlı ve kaliteli ayakkabıları tercih etmeliyiz.

Dolaşım probleminiz veya obeziteniz olabilir. Dolaşım problemi kanın akışını azaltır ve yeterli miktarda oksijen ayaklarınıza gitmez. Bu da ayaklarınızı yorar. Obezite hastalığı olanların ise ayakları şişme yapabilir veya yürümekte zorlanabilirler. O yüzden rahat ve konforlu ayakkabılar tercih edilmeli.

Şimdi ise gelelim yorgun ayakları dinlendirme yöntemlerine

1) Sıcak Su Banyosu: Sıcak suyun içine az miktarda tuz katarak ayak banyonuzu hazır hale getirebilirsiniz. Sıcak su ayaklarınızın dinlenmesine yardımcı olacaktır. Dilerseniz su içine nane yağı veya gül kokuları koyarak ayaklarınızın hoş ve yumuşak olmasını sağlayabilirsiniz. Daha sonra losyon sürmeyi unutmayın.

2) Masaj Yapın: Sıcak suda dinlenen ayaklarınızı losyonla veya ayak kremleriyle masaj yapın. Özellikle ayağın altında bulunan bazı hassas noktaları dikkat ederek masaj yaparsanız yorgunluğunuzu daha çabuk atabilirsiniz. Masaj sonrası nemlenen ayaklarınıza çorap giyerek uyursanız ayaklarınızın dinlendiğini göreceksiniz.

3) Ayaklarınızı Havaya Dikin: Yorgun bir gün sonrası ayaklarınızı havaya dikerek veya uzanıp ayaklarınızın altına yastık gibi yüksek şeyler koyarak da dinlendirebilirsiniz. Bir 10 dk bu şekilde durduktan sonra diz kapaklarınıza dairesel hareketlerle masaj yapın.

Günde 15 dk yalın ayak çimde veya toprakta yürürseniz ayaklarınız dinlenecektir. Aynı zamanda ayakkabınızın sıkı olmamasına da özen gösterin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here