Yorgunluğun Nedenleri

Yorgunluk bu çağda yediden yetmişe birçok insanın derdi olmuştur. Bu konuda yüzlerce araştırma ve deney yapılmasına rağmen hala birçok insan yorgunluk sıkıntısı çekmektedir.

Yorgunluğun birçok nedeni vardır. Bunlar içinde uyku sorunu, beslenme alışkanlığı, stres başta gelir.

Uyku sorunu: birçok insanda olan hatta bazen fark edilmeyen bir aksaklıktır. Uyku sorununa birçok sebep olabilir. Düzgün bir uyku alışkanlığı olmaması ortaya çıkmasında en büyük etkendir. Belli bir uyku düzeni olmaması ve bünyenin gereksiniminden az ya da fazla uyuma gün içinde sürekli yorgun olmaya ve her pozisyonda uyur hale gelmeye neden olabilir. İlk başlarda çok masum ve zararsız gibi görünen bu sorun ileride bitkin ve sürekli sinirli olmaya sürükleyebilir.

Beslenme alışkanlığı: Dinç ve sağlıklı hissetmenin en önemli basamağıdır. Beslenme birçok konuda olduğu gibi burada da çok önemlidir. Çok yemek, fazla fast food tüketmek, şeker kullanmak ve beslenmeyle ilgili daha birçok şey yorgunluk hissini tetikler. Bu durumu kontrol altına almak için en önemli altın kural az ve yavaş yemektir. İkinci altın kural ise bol su içmektir. Su size hafif bir tokluk hissi verirken ihtiyacınız olandan fazla  yemenizi engeller. Bu sayede yemekten sonra hissedilen ağırlık duygusunun üstesinden gelinmiş olunur. Tüm bunların yanında hayatınızdan tuz, şeker ve fast food ürünlerini çıkarmak hem sağlığınız hem de daha dinç olmanız için güzel bir kombinasyon oluşturur.

Çağın en büyük sorunu: Stres, insanı içten içe yiyen bir kurda benzetilir. Sürekli olumsuz düşünceler içinde olmak ve sürekli bir konu üzerinde yoğunlaşıp düşünmek beyni yorar. Bu bedenimize de yansır. Böyle bir konumda yorgun olmamamız imkansızdır. Bunu elden geldiğince önlemek işinize yarayacaktır.

Unutmayın! Ruh sağlığınız her şeyi etkiler. Dinç, verimli ve güzel günler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here