Yüksek Kan Basıncı Nedir

Bazı insanlar düşük tansiyon gösterebilirken, genel olarak insanlar normal tansiyon değerlerine sahiptir. Bununla birlikte, dünyanın birçok yerinde, kalp hastalığı ve inme riskini artıran yüksek tansiyon seviyeleri vardır. Birçok kişinin çektiği sıkıntı olan yüksek kan basıncıdır.

Kan basıncı, kalbin gövdesine pompalanan kan damarlarının yüzeyi üzerindeki basıncı ifade eder. Kalp kasılmaları ve rahatlama hareketleri bir kalp atışı oluşturur. Kalp her kasıldığı zaman, vücuda dolaşan kan damarı duvarlarına baskı yapar. Kalbin her daralmasıyla damarların içindeki kan basıncı yükselir. İki tip tansiyon vardır. Bunlar sistolik (küçük kan basıncı) ve diyastolik (büyük kan basıncı) kan basıncıdır.

Kan Basıncı Neden Önemlidir?

Tansiyondaki artış, kalp hastalığı ve inme riskini neredeyse 3 kat arttırır. Kan basıncının normal seviyelerde olması, bu risklerin tamamen ortadan kaldırılmasına olanak tanır. Bilimsel çalışmalar tuz tüketiminin kan basıncını kesinlikle arttırdığını gösteriyor. Ülkemizde her 10 kişiden yaklaşık 3ünde yüksek tansiyon sorunları var.

Yüksek Tansiyonun Nedenleri Nedir?

Yüksek tansiyon oluşturmak için pek çok farklı sebep var. Bunlar:

• Aşırı tuz tüketimi
• Fazla kilolu veya obez
• Düşük fiziksel aktivite seviyesi
• Aşırı alkol tüketimi

Ailenizdeki bir veya daha fazla insanda yüksek tansiyon probleminiz varsa, yüksek tansiyon problemleriyle karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle ailesel yüksek tansiyon hikayeleri olanlar yaşam biçimlerine daha fazla dikkat etmelidirler. Yüksek tansiyonu korumak için tuz alımını azaltın, sebze ve meyve tüketiminizi artırın, normal ağırlığınızı koruyun ve düzenli fiziksel aktiviteler yapın.

Tuzun Azaltılması Önemlidir!

Bazılarımız, yediğimiz gıdalara tuz eklemediğimiz takdirde, kan basıncınız yükselebilir. Bununla birlikte, gıdaların çoğunda bulunan sodyum mineraline tuz denir. Restoranda kullandığımız tuzun çoğu sodyum oluşturuyor. Aşırı tuz tüketimi kan basıncını arttırır. Tansiyonun artması kardiyovasküler hastalık riskini arttırır. Tuzu mümkün olduğunca fazla kullanmayın. Turşu, ketçap, hardal, zeytin, soya sosu vb. Gıdaların tuz içeriği çok yüksektir. Bununla birlikte, tüm zararlı ürünlerinin (hamburgerler, patates cipsleri, pizza çeşitleri gibi) tuz içeriği çok yüksektir. Bu gıdalardan uzak durun veya çok az ve seyrek olarak tüketin. Tuz tüketimi için günlük güvenli tüketim sınırı 6 gram (yaklaşık 1 tatlı kaşığı). Çocukların bu miktarı aşmamaları özellikle önemlidir.

Satın aldığınız bir gıdaya ait etiket; 100 gram üründe 1.25 gram tuz veya 0,5 gramdan fazla sodyum varsa, bu gıdalar çok tuzluysa, 0,25 gramdan daha az tuz veya 0,1 gram’dan daha düşük sodyumdan oluşuyorsa, bu besin daha az tuzlu kabul edilir. Gıdalarınızdaki tuz miktarının 0,25 gramdan az olmasına dikkat edin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here