Yunanistan’da Görülmesi Gereken 5 Yer

Başkenti Atina olan Yunanistan ülkemize Doğudan komşudur. Nüfusu 10.665.989’dur. Para birimi olarak Euro kullanılır. Yunanistan’ın keşfedebileceğiniz güzellikte çoğu görülmesi gereken yeri vardır.

1- Yunan Adaları
Yunanistan’a tatil amaçlı gidenler için 3000’e yakın alternatifi olan Yunan adaları keşfedilmesi gereken yerlerin ilk sırasında gelmektedir. En bilindikleri küp şeklinde beyaz evleriyle Mykonos (Mikanos),3600 yıl öncesinden bir hatıra Santorini, bir zamanlar dünyanın 7 harikasından birine (Colossus anıtı) ev sahipliği yapmış Rodos, Hipokrat’ın memleketi Kos ve insanı sakız ağaçlarıyla büyüleyen Chios (Sakız) olan bu adalar görenleri adeta kendilerine hayran edecek niteliklerdedir.

2-Atina
Ülkenin başkenti olan ve 4 milyon nüfusuyla Atina, eğlence isteyenler için gece hayatıyla, huzur isteyenler için deniz kokusu eşliğinde bir fincan kahve içilebileceği nefis yerleriyle ve tarih isteyenler için tarihi yapısıyla her kesimden insanın beklentisini karşılayacak niteliktedir.

3-Meteora
Yerden 300-550 metre yüksekliğinde kayaların üzerine inşa edilmiş olan bir manastırdan oluşmaktadır. Adını “havada asılı” anlamına gelen meteora kelimesinden almıştır. Ayrıca UNESCO tarafından Dünya mirasları listesine eklenmiş nadir yerlerdendir. Hikâyesi ise 9. yüzyıl başlarında geçiyor; Tanrı’ya daha yakın olmak isteyen rahipler kayalıklarda ki mağaralarda yaşamaya başlamıştır ve daha sonra manastırı inşa etmişlerdir.

4-Selanik
Atatürk’ünde evinin bulunduğu Selanik Yunanistan’ın en büyük ikinci şehridir. Şehir bünyesinde Balkanlar’ın en büyük üniversitesi olan Aristotle University’i barındırdığı için şehrin %50’sinden fazlası öğrencidir. Bu yüzden gece hayatı oldukça renkli ve tatmin edicidir. Gidenler Selanik’te birçok Osmanlı eserini, Atatürk’ün evini görebilmektedir.

5- Cape Sounion
Yunanistan’ın Cape Sounion bölgesi denizler tanrısı Poseidon’un tapınak bölgesi olarak bilinir. Bu bölgede yapabileceğiniz doğa yürüyüşlerinin yanı sıra yapılacak en iyi şeylerden biri de burada huzur içinde gün batımını izlemek. Buraya Atina’dan günü birlik turlar ile gidilebilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here