Yurtdışına Tatile Giderken Alınması Gerekenler

Yurt dışı tatiline giderken alınacak şeylerin başında eğer kalınacak bir yer mevcut değilse uyku tulumu, çadır gibi barınma ihtiyacını karşılayacak malzemeler alınmalıdır. Seyahat süresi kısaysa sırt çantası tercih edilmelidir. Eğer seyahat süresi uzunsa ve valiz tercih ediliyorsa valiz kolay yürütülebilir, eşya kapasitesi yüksek fakat yer kaplamayan, birden fazla gözü olan bir valiz olmalıdır. Valiz hazırlanmadan önce mutlaka gidilecek yerin gidilecek tarihteki hava durumuna bakılmalıdır.

Yedek çamaşır, çorap gibi kişisel eşyalar gün sayısından birkaç adet fazla (yedek olarak) konulmalıdır. Zor durumlar için çakmak, el feneri gibi aletler de çantada bulundurulmalıdır. Diş fırçası, şampuan, tarak gibi kişisel eşyalar da kişisel olduğundan eğer gidilecek ülkeden alınmayacaksa giderken alınacaklar arasında olmalıdır.

Alınacak günlük kıyafetlerin sayısı çok fazla olmamalıdır ve yer kaplamamalıdır. Gidilen mevsime göre kıyafetlerin nitelikleri değişmektedir. Yaz ayında seyahat yapılacaksa ince ve pamuklu ürünler çoğunlukta olmalıdır. Havanın serin olabilmesi ihtimali için de birkaç parça uzun kollu bluz, body ya da normal incelikte hırka alınmalıdır. Eğer kış ayında seyahat yapılacaksa genellikle kazak ve kalın montlar tercih edilmelidir. Ayrıca eldiven, şal ve bere gibi soğuktan korumaya yardımcı olacak eşyalar da alınmalıdır.

Bulundurulması gereken bir diğer unsur da ilaçtır. Mide bulantısı, baş ağrısı, grip vb. birçok hastalığa karşı tedbir olarak ilaç da yurt dışı tatiline giderken alınmalıdır. Pasaport, gidiş dönüş bilet çıktısı, gerekli olan tüm evraklar eksiksiz bir şekilde hazırlanmalıdır ve unutulmamalıdır. Kullanılmayacak veya ihtiyaç duyulmayacak eşyalar gereksiz yer kaplamaması için alınmamalıdır. Alınacak eşyalar eksiksiz hazırlanması için birkaç gün önceden hazırlanmaya başlanmalıdır. Alınacak eşyaların unutulmaması için liste yapılmalıdır ve liste hazırladıktan sonra dikkatli bir şekilde kontrol edilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here