Sorular Cevaplar

Yutağın Görevi Nedir

Yutak ağız ve burun boşluğunun yemek ve soluk borusuyla birleştiği noktada olan bir organımızdır. Farinks diye de bilinmektedir. Yutak diğer ismiyle Farinks üç bölümden oluşur. Nazofarinks, Orofarinks ve Laingofarinks. Yutak, Tüp biçiminde olup, kas ve mukozadan meydana gelmiştir. Özellikle sindirim olayı için önemli görevleri bulunmaktadır. Yutak, aldığımız nefesin akciğerlere geçişini sağlamaktadır. Ayrıca yediğimiz besinler yutak aracılığıyla yemek borusuna geçerler.

Yutağın Görevleri Nelerdir?
– Yutak diğer organlarımızla beraber konuşma yeteneğimizin ortaya çıkmasını sağlamaktadır.
– Yiyeceklerin yanlışlıkla nefes borusuna kaçmasını engelleyen bir görevi vardır. Bunun için yutakta yer alan gırtlak kapakçığı yiyecekleri yutacağımız anlarda kapanır. Böylece yiyecekler gırtlak borusuna değil de yemek borusuna geçerler. Bu şekilde gırtlak, ağız kanalıyla alınan besinlerin doğru bir şekilde yemek borusuna iletilmesini sağlamaktadır.
– Yutakta yaşanacak bir rahatsızlık durumu, ses, sindirim ve solunumda ciddi sıkıntılara yol açmaktadır. Ayrıca yutakta yer alan bademcikler, vücudumuzun mikroplara karşı savunmasına yardımcı olmaktadır. Yutak mukozası iltihaplanırsa “Anjin” denilen rahatsızlık ortaya çıkmaktadır.
– Yutak doğru bir şekilde konuşmamız ve sesimizin çıkması için gereken bir organdır. Tok bir sese sahip olmamızı sağlamaktadır.

Yutağın Bölümleri
Üst kısım burun
Orta kısım ağız
Alt kısım gırtlak

yutak
yutak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu