Yüzdeki Siyah Noktalar Nedir

Yüz bölgesinde rastlanan siyah noktalar cildimizdeki gözeneklerin kir ve yağdan dolayı kapanmasından dolayı oluşan noktalardır.

Siyah noktaların oluşumunu önlemenin yolları vardır. Genelde yüz bakımını yapmayan kişilerde siyah noktalar sıkça görülür. Doğal maskeler ile cilt temizliği yapılarak siyah noktalardan kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Siyah noktalar uzun bir müddet temizlenmediğinde sivilcelere dönüşebilir.

Siyah noktaların oluşumunun en büyük nedeni cildimizin yağ üretimindeki artıştır. Ergenlik döneminde özellikle hormonsal değişimler ciltte yağ üretimine sebep olur. Sivilceler çoğu zaman çıkmaya başlar ve kendisini gösterir. Yağ üretimi artması gözeneklerin tıkanmasına ve siyah noktaların oluşumuna sebep olmaktadır.

Deri altında siyah noktaların oluşumu bakterilerin enfeksiyona dönüşerek iltihaplı sivilcelere neden olup yüz bölgesinde iz bırakabilir. Sivilcelerin iyileşme süreleri uzun odluğu gibi dikkatli olunması gerekmektedir. İltihaplı noktalardan kurtulmak için doktora başvurulmalıdır.

Siyah noktalardan kurtulmak için bilinen yanlışlar tırnağınız ile sıkmanız olacaktır. Buhar banyosu cildinizdeki gözeneklerin açılarak siyah noktalardan kurtulmanıza yardımcı olur. Makyaj yapıyorsanız eğer akşam uyumadan önce cildinizi güzelce temizleyerek siyah noktalardan arınabilirsiniz. Sıcak yaz aylarında cildinizi korumak için güneş kremi sürerek dışarı çıkabilirsiniz. Günde 2 litre su içmenizde cildinizin su ihtiyacını karşılayacaktır.

Siyah noktalardan kurtulmak için doğal krem tarifi
1 çay kaşığı kahve
1 çay kaşığı toz şeker
1 çay kaşığı bal

Malzemeleri bir araya getirip güzelce karıştırınız. Yüzünüze maske uygularmış şekilde özellikle siyah noktaların olduğu bölgeye sürüp 10dakika bekleyin. Cildinizi ılık suyla yıkayıp temizledikten sonra siyah noktalardan kurtulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here