Sözlük

Zan Nedir Ne Demek

Gerçeği bilmeden ihtimal üzerine karar vermek zan altında bırakmaktır. Şüphe ve tahminler doğrultusunda kişiyi suçlamak zan altında bırakmaktır.

İnsanlar birbirleri hakkında iyi ve kötü düşüncelere sahip olurlar. Düşüncelerin ortaya çıkması kişilerin yaptıkları ve ettikleri doğrultusunda olur. Zan iyi ve kötü olmak üzere ikiye ayrılır. Hüsnü Zan; İnsanlar hakkında iyi fikir güzel düşünce beslemektir. Güzel düşünce güzel zandır. İnsanlar arasında dostluğu pekiştirir birbirine yakınlaştırır. Kötü zan; Bir olayı bilmeden tahminler doğrultusunda kişiyi suçlamaktır. Zan, varsayım ve tahminler üzerine yürütülen düşüncelerdir.

Kötü zan, kötü düşünceleri taşır. Tanımadan bilmeden insanlar hakkında yorum yapmak, suçlamak, karar vermek kötü zandır. Kötü zan insanların arasını bozar. Bilmeden etmeden insanları zor durumda bırakanlar kötülükle karşılaşırlar. Suçsuz yere kişiler kendilerini savunmak zorunda kalırlar. Birbirlerine kötü gözle bakarlar, güven duyguları sarsılır ilişkileri zarar görür. Bir kişi zan altında bırakılmadan önce olaylar araştırılmalı ve netliğe kavuşmalıdır. İftira atmaktan farksız bir durumla karşı karşıya kalırız. Böyle durumların olmaması için hür dikkat hareket edilmelidir. İnsanlar birbirlerini tanımalı yapılan yanlış varsa ortaya çıktıktan sonra suçlanmalıdır. Bilmeden yapmak etmek zan altında bırakmaktır.

Zan iyi ve kötü olmak üzere ikiye ayrılır. Hüsnü Zan; İnsanlar hakkında iyi fikir güzel düşünce beslemektir. Güzel düşünce güzel zandır. İnsanlar arasında dostluğu pekiştirir birbirine yakınlaştırır.

zan nedir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu