Okul

Zanaat Nedir Kısaca

Zanaatçı Nedir Kısaca, Zanaat Hakkında Bilgi

Zanaat kişinin maddi ihtiyaçlarını karşılamak için sahip olduğu beceri ve ustalığı ile birlikte gösterdiği performans olmaktadır. Zanaatçılar yaptığı işleri maddi bir karşılık karşısında yaparlar. Beklenti içersinde olup yaşamlarını devam ettirmek için bunun üzerinden para kazanma yolunu seçen insan topluluğuna denir. Sanatçı ile karıştırılmaması gerekli eğer bir işten para kazanılıyorsa sanatçı demek ayıp olur zanaatçı olmaktadır.

Osmanlıca zanaat’ı hirfet olarak kullanmışlardır. Dönemin zanaat kolları oluşturulup sanat eserleri gösterildi. Osmanlı döneminde Pretextat Le-comte çinicilik, maden işleri, dökmecilik, bakırcılık, camcılık, taş yontmacılığı, nakış, halıcılık, kumaşçılık, kunduracılık gibi el işleri hakkında bilgi verir.

Zanaatçılığın kaybolmasına en büyük etki dönemin sanayi devrimi ile birlikte etkilenerek eski değerini kaybeder. Zanaatçılar artık kendi işlerini bırakarak başka şeylere yöneldiler. El ile yapılanlar artık makine ile yapılıyordu bu durumdan gelir sağlanmadığından dolayı farklı alanlara yöneldiler. Günümüzde daha çok şarkıcılar olarak gösterilir.

zanaat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu