Zencefilin Faydaları Nelerdir

Zencefil, yaklaşık bir metreye kadar uzayabilen uzun ve ince yapraklı, kırmızı ve sarı renklerde çiçekler açan bir bitkidir. Bu bitkinin köklerinde bulunan unsurlardan baharat ve ilaç üretimi için kullanılan bir bitki türüdür. En çok Çin, Vietnam, Japonya ve Hindistan gibi tropik ya da yarı tropik sayılabilecek iklimlerde yetişmektedir.

Zencefilin Faydaları Nelerdir?

Mide bulantısını giderme, kolon kanserine yakalanma riskinin azalması, iltihap önlemesi, eklem ağrıları gibi ağrılarını azaltması, vücut ısısını yükselterek bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve buna bağlı olarak hastalığın daha çabuk atlatılması, astım, diyabet, yumurtalık kanseri, ağrılı regl sancıları ve diyabet gibi rahatsızlıklara önemli faydaları vardır. Bunların yanı sıra zencefil boğaz ağrısına da iyi gelmektedir.

Zencefil Çayının Faydaları Nelerdir?

Zencefil bitkisinin kökünden elde edilerek yapılan bu çay da bitkinin kendisi kadar sağlığa iyi gelmektedir. Zencefil kökünden elden edilen bu bitki çayını hazırlamak için taze olarak aldığınız zencefil dilimlerini kaynattığınız suya atarak demliyorsunuz. Tadını beğenmeyebilirsiniz, bunun için de portakal dilimi ya da evde her zaman bulundurabileceğiniz limon dilimi, esmer şeker kullanabilirsiniz. Zencefil çayı yemeklerden sonra içilmelidir. Böylelikle mideniz rahatlar ve mide asidi üretimi azalmış olur.

Zencefilin Zararları Var mıdır?

Araştırmalara göre zencefilin çok fazla yan etkisi yoktur. Yine de çok fazla zencefil tüketmek mide bulantısına ve kusmaya yol açabilmektedir. Bunların dışında zencefilin çok fazla tüketimi tansiyonu düşürebilmektedir. Tansiyon ilacı kullanan hastalara zencefil tüketimi tavsiye edilmemektedir. Hamile olan kadınlar ve safra taşı olan kişiler, vücudun vereceği reaksiyona karşı doktora başvurmadan zencefil tüketmemelidir. Ayrıca şeker hastaları için olumlu yönleri olsa da olumsuz yönleri de bulunmaktadır. Şeker hastası olup ilaç kullanan bu kişilerin ilacın bilinmeyen yan etkisinin ortaya çıkabileceği göz önünde bulundurarak doktoruna başvurması gerekebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here