Okul

Zengin Kütüphanelerinin Varlığı Asurlular İle İlgili Nelerin Göstergesi Olabilir

Asurlar M.Ö. 3000 – M.Ö. 612 yılları arasında Mezopotamya toprakları üzerinde hüküm sürmüş devlettir. En eski medeniyetlerden biri kabul edilmekte. Asurlar ticarette gelişmiştir. Kültürel, sosyal ve bilimsel gelişmeleri ticaret yolu ile takip etmişlerdir. Sosyal hayatın gelişmesini sağlayarak kültürel alanda yenilikler sağlamıştır.

Asurlar çivi yazısını Sümerlerden öğrenmiştir. Sümerlerin etkisinde kalan uygarlıktır. Manzum destanlar, ilahi, lirik parçalar, büyü metinleri gibi eserler kütüphanelerinde yer almıştır. Tarihi yazıtlar, kralın emirleri, hayatına dair bilgiler bulunmakta. Sosyal düzenleri hakkında bilgilere yer verdiler. Kanun koyucusu Hammurabi’nin eserleri tanınıyordu. Eşnunnalı Bilalama ile İsinli Lipitiştar’ın kanunları da yer almaktadır.

Geometri, matematik, jeoloji, botanik, coğrafya, tıp, kimya üzerinde çalışmalar yaptıkları ortaya çıkmıştır. Hayvan masalları Asur edebiyatında yer almıştır.

Asurların gerisinde bıraktığı zengin kütüphaneler eğitime, bilime, sanata verdikleri önemi göstermekte. Yapılan çalışmaları kütüphanelerde ölümsüzleştirmişlerdir. Sosyal ve ekonomik yaşamlarına dair bir çok bilgi yer almaktadır. Köklü ve geleceğe dönük olarak sürekli çalışmaları devam etmiştir. Asurlar gelişme aşamasında bir medeniyet olarak sahip oldukları bilgileri geleceğe taşımışlardır. Böylece yazı hızla yayılmış kütüphaneler kurulmuş bilgi köklü bir hal almıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu