Zincirleme ve Takısız İsim Tamlaması Nedir

Bir ismin aitlik olarak daha belirgin bir hale gelmesi için diğer bir isim tarafından tamamlanmasına isim tamlaması denilir. İsim tamlaması 4 gruba ayrılır. Bunlar;

– Belirtili isim tamlaması
– Belirtisiz isim tamlaması
– Zincirleme isim tamlaması
– Takısız isim tamlaması

Kısaca belirtili isim tamlamasında tamlayan ve tamlanan aynı anda ek alır. Belirtisiz isim tamlamasında tamlayan ek almazken tamlanan ek alır. Zincirleme isim tamlaması diğer tamlamalardan ayrılmaktadır. Zincirleme isim tamlamalarında bazen tamlayan isim tamlaması olurken bazen tamlanan isim tamlaması. Bazen de hem tamlayan hem de tamlanan aynı anda isim tamlaması olmaktadır. Bu durumda iki taneden daha fazla isim tamlaması meydana gelmiş olur. Örneğin; çocuğun sırt çantası dendiğinde, çocuğun çantası bir isim tamlamasıyken sırt çantası da isim tamlamasıdır. Cümlenin tamamı ise zincirleme isim tamlaması olmaktadır.

Takısız isim tamlamasında tamlayan ve tamlanan ek almazlar. Tamlayan isim tamlanan ismin neden yapıldığını gösterir. Örneğin cam vazo denildiğinde vazonun camdan yapıldığı belirtilmiştir. Ancak cam ve vazo her ikisi de herhangi bir ek almamıştır. Takısız isim tamlamalarına –den eki eklendiğinde anlam bozulmaz. Bu yolla ayırt edilebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here