Genel Kültür

Ankara’nın Neyi Meşhur

Ankaranın Nesi Meşhur, Ankaranın Meşhur Yerleri

Ankara, ülkemizin başkenti olup her bölgeye ulaşım konusunda eşit miktarda uzaklığa sahip olduğundan dolayı başkent olarak seçilmiştir. Siyasi bir il olduğu söylenebilir milletvekilleri, bakanlar, diplomatlar ve askerler hep bu bölgede yer almaktadır. İçersinde atamızın yattığı Anıt Kabir dahi yer alır. Gelişmesi ile muhteşem bir manzaraya sahip olup ihtişamı ile insanları etkilemektedir. Ankara kedisi ile ünlü olup hatta temsili için maskotlarla büyükşehir belediye başkanı misket oynamıştı. Gidenler mutlaka simitte yemesi gerekli olduğunu düşünüyoruz taze ve çıtır damağınızda hoş tat bırakacaktır. Ata kuleye giderek harika bir manzara görebilirsiniz.

Meşhur Yemekleri
Papara, Tiritli Köfte, Efelek Dolması, Omaç, Carcıran, Altüst böreği, Şirden Dolması (bumbar), Mucirim Köftesi, Mıhlama gibi yiyecekler sıklıkla tüketilenler arasında yer alıyor.

Meşhur Hayvanları
Ankara Keçisi, Kedisi ve Tavşanıdır.

Meşhur Mekanları
Ankara Kalesi, Kalecik Kalesi, Akköprü, Suluhan, Çengel Han, Zağfiran (Safran) Hanı, Eski Hamam, Karacabey Hamamı, Roma Hamamı, Güvenlik Anıtı, Mimar Sinan Anıtı, Mithat Paşa Anıtı, Ulus Cumhuriyet Anıtı, Zafer Anıtı, Ankara Kale İçi Evleri, Beypazarı Evleri, Ağaç Ayak Camii, Ahi Elvan Camii, Ahi Yakup Camii, Kocatepe Camii,

Plaka kodu: 06
Alan kodu: 032
Nüfusu 2011: 4 milyon

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu