Genel Kültür

Baklava Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir

Bayramların vazgeçilmezi olan baklava da gıda hileleri kullanılmaya başlandı. Bayram gününüzü güzel ağzınız tatlı olarak geçirmek isterken keyfiniz kaçabilir. Peki baklava alırken nelere dikkat etmeniz gerekir. Tatlı Üreticileri Derneğinden aldığımız bilgilere değineceğiz.

Baklava üreticiler bayram hazırlığında, bazı üreticiler çalışma saatlerini arttırarak telaşla üretime geçerken ihmaller ortaya çıkabiliyor. Bayram gibi tüketimin arttığı dönemlerde merdiven altı üretiminde yaşandığı ortaya çıkmaktadır.

İyi bir kaliteli baklaca almayı düşünenler kilogram 40 liranın altında olmayacağını savundu. Tüketicilerin satın aldığı baklavaların fiyatından dahi ne türden olduğunu görebilirsiniz. Tepsi kenarında veya dibinde şerbet birikintisi olan baklavaları tercih etmeyin.

Baklavada altın sarısı renk, ince açılmış 40 kat yufkanın arkası görünmeli, çatalı batırdığınız zaman sesin gelmesi, fıstık ve tereyağı kokusunu almanız gerektiğidir. Lezzetli bir baklava kaliteli olandır, pastanelerde her satılan baklava sofralarınızı süslemeyebilir.

Davetlerde, iftar sofralarında yer edinmiş olan saray tatlısı vazgeçilmezler arasında. Ucuz olan baklava tabiri de yanlıştır, kalitesiz baklava olarak düşünen ucuz tatlılar aslında malzemesinden tasarruf edilmiş olanlardır. İstenilen kıvamda olmasa da sağlığa zararlı değillerdir. Baklavanın günlük olması önemlidir, almadan önce mutlaka tadına bakılmalıdır.

Evde baklava yapacaklara da tavsiyeler verdi. Yufka için sert buğday unu tercih edilmeli, ince açılmalıdır. Yufka yaklaşık 40 kat olmalı ve lezzet vermeli. 160 derecede pişirmeliler, şerbetin kıvamı için 110 derecede kaynatılarak hazırlanmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu