Genel Kültür

Dini Sohbet Odalarının Amacı Nedir

Sayıları gün geçtikçe artan sohbet odaları arasında kayda değer bir orana sahip olan dini sohbet odalarına her gün binlerce yeni üye kaydolmaktadır. Basın etiği bağlamında site kurucularına atfedilen bir tartışma ve İslami ahlak açısında dini gruplar arasında bir tartışma sürmektedir. Buna rağmen sayıları ve üyeleri hız kesmeden artmaya devam etmektedir. Peki, bu dini sohbet odalarının amacı nedir? Ülkemizden de erişim sağlayabildiğimiz birçok sohbet odası vardır. Flört, arkadaşlık, kültür paylaşımı, oyun odaları gibi birçok oda mevcuttur.

Diğer sohbet odalarından farkı nedir?

Aslında burada üyeler sohbet odalarına mensubu olduğu dinin akaidlerini (kaidelerini) ve usullerini öğrenmek için üye olurlar. Çünkü dini kurallar da sadece bir temek kaynakta standart bir biçimde yazılmış değildir. Ne kadar farklı yazar ve âlim varsa o kadar görüş vardır. Herhangi bir konuda Mustafa İslamoğlu ile Hayrettin Karaman farklı düşünüyor olabilir. İşte üyeler burada bunu tartışırlar.

Odaların işleyişi nasıldır?

Ülkemiz vatandaşlarını birçoğunun Müslüman kimliğine sahip olmasından dolayı İslami sohbet odaları ağırlıktadır. Genellikle İslam dini hakkında site editörlerine soru yöneltilir ve editörler burada sorulara cevap verirler. Sorunun açıklamasından sonra yorum kısmında üyeler editörlere ve birbirlerine soru yöneltirler. Azınlıkta da olsa editörlere değil de direkt olarak üyeler arasında açık bir sohbet gerçekleşebilir.

Yalnızca dini esaslar mı konuşulur?

Sohbet odalarında flört dâhil birçok konu konuşulabilmektedir. Üyelerin birbirlerinin profillerini görmeleri ve sohbetlerdeki tutumlarını izlemeleri mümkün olduğu için özel mesaj kutusundan yazışmalarını mümkün kılmaktadır. Bunun dışında dini materyal satan tacirler tarafından kendi ürünlerini tanıtma imkânı vardır. Rahatça bu odalara üye olup ürün tanıtımı yapabilmektedirler. Ayrıca Mekke, Medine ve Kudüs gibi dini önemi olan yerlere ziyaretler organize edilebilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu