Genel Kültür

Dünya Kadınlar Günü

Google 8 Mart 2014 tarihinde yayınladığı doodle’sinde dünya kadınlar gününü tüm sevinci ile kutluyor. Yapılan jest ile birlikte kadınlar için önemli bir gün olduğunu belirtmiş oldu. Hazırladığı video bütün dikkatleri üzerine çekmiştir. Ülkemizde dünya kadınlar günü her yıl 8 martta kutlanmaktadır.

Dünya Emekçi Kadınlar Günü nasıl ortaya çıktı bunun temeli neydi hep birlikte takip edelim. Tarihçesinde ABD’nin New York eyaletinde 8 Mart 1857 tarihinde dokuma işçilerinin daha iyi çalışma koşullarını hak ettiklerini düşünerek yaptıkları grev temeli olmuştur. Grev sonucu polisin baskısı işçileri fabrika içinde kilitli kalmasına neden oldu çıkan yangında 129 kadın işçinin hayatını kaybetmesi ile başlamıştır.

Ülkemizde ilk defa 1921 yılında Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlandı yaygın olarak her yıl düzenli bir şekilde kadınların günü kabul edilmiştir. Askeri darbe ile bu kutlamalara 4 yıl boyunca ara verildi 12 Eylül 1980 darbesi. Bu sürenin bitiminde 1984 yılına denk gelip 8 Mart her yıl kadın örgütlerinin öncülüğünde kutlanmaya devam edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu