Sorular Cevaplar

İlk Nüfus Sayımı Ne Zaman Yapıldı

Cumhuriyet ilan edilmeden önce bir çok savaş ve göç olmuştur. Nüfus sayımı daha önce hiç yapılmadığı gibi tam olarak nüfus bilinmemekteydi. Cumhuriyet dönemine 23 Nisan 1920 tarihinde geçil yapıldı kısa bir süre sonra hükümet kolları sıvayarak nüfus sayımı için harekete geçti.

Belgelere göre 28 Ekim 1927 tarihinde Cumhuriyet tarihinin ilk nüfus sayımı yapıldı. Nüfus sayımına göre elde edilen sonuç ilk sayıma denk gelmektedir. İlk sayımda sadece Müslüman erkekler sayılarak hareket edilmiştir. Sonuç 13.648.270 kişi olduğu tespit edilmiştir. Bu tarihten sonra her 5 yılda bir sayım yapılma kararı alınmıştır. İlk yapılan nüfus sayımına bakacak olursak erkek sayısı azdı, savaşlara katılarak geri dönmeyen bir çok erkek olmuştur. Son yıllara kadar erkeklerin sayısında artış görülmüştür. Doğum oranında artış sağlanarak yükseliş sağlandı.

1927 tarihinden 2007’ye kadar nüfus sayımlarında evden çıkma yasağı vardı. Bu olmaksızın 2007 yılında kaldırılıp adrese dayalı nüfus sayımı yapılmaya başlamıştır. Ülke çapında sayımlarda artık evden çıkma yasağı olmadan adrese dayalı şekilde sağlanmaktadır.. TÜİK raporuna göre 1927-2000 yılları arasındaki nüfus sayım sonuçları şöyle;

nüfus sayımı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu