Genel Kültür

Güzel ve Etkili Konuşma Nasıl Yapılır

Toplum içinde insanlarla sağlıklı iletişim kurmak etkili bir konuşmanın sonucunda gerçekleşir. Yapılan konferans, toplantı, seslenişlerde bir liderin etkili şekilde hitap ederek kişiler üzerinde etkisi olmalıdır. Lider olarak yapacağınız konuşma karşı tarafı etkilemelidir. Bunları başlık altında toplayarak verimli bir lider olarak çalışanlarınızı etkilemeniz mümkün.

Ses Tonunun Önemi
Konuşma esnasında dinleyicinin dikkatini çekecek olan en başta ses tonunuz olacak. Mıy mıy şeklinde konuşmanız saygınlığınızı kaybetmenize sebep olur. Normal ses tonunuzdan çok daha farklı konuşmak, insanları etkileyerek birbirlerine bağlılığını getirir. İnsan konuşma süresi içinde vurgulamalara dikkat ederek sesini aktarmalıdır. Sürekli olarak yüksek sesle konuşulmamalı, insanlara hitap edecek şekilde etki yaratılmalıdır. Doğru nefes alıp verme ile ses tonunuzu düzenleyebilirsiniz.

Konuşma Metni Hazırlayın
Ne konuşacağınızı bilirseniz hitabınız çok daha kuvvetli olur. Örneğin şehirde temizliğe yönelik konuşma yapacaksanız eğer düşünceleri başlık altında sıralayarak hitap edebilirsiniz. Sürekli kağıda bakmadan daha önceden çalışarak doğaçlama yapmanız gerekecek. Önünüzdeki kağıdı sürekli okumanız sizi eksiye çekecektir. Notlarınız konuşmanızda rehber olacaktır.

Konu Hakkında Bilgi Sahibi Olma
Hangi konu hakkında konuştuğunuzun bilgi sahibi olmanız gerekir. Temizlik ise araştırma yaparak detaylı bir bilgiye sahip olmalısınız. Etkili şekilde hitap edebilirsiniz. Temizliğe dair neler yapılacağını bilmeniz doğru konuşmanızda etkileyici olur.

Jest ve Mimiklerin Kullanımı
Aşırıya kaçmamak şartıyla jest ve mimiklerinizi yansıtabilirsiniz. Düşüncenin yansıtılmasında el kol hareketleri daha etkileyici olacaktır. Ufak adımlarla yürüyerek fikirlerinizi ifade edip anlatmanız mümkündür.

Konuşma Süresine Dikkat Edilmeli
Konuşmanız uzun olmadan etkileyici şekilde ifade edilmeli. Cümleleriniz kısa ve açık şekilde olarak karşı tarafa yansıtılması gereklidir. Dinleyicilerin yaşına, cinsiyetine ve eğitim durumuna göre hitap edilmesi gerekir. Metnin süresini uzun tutmak sıktığı gibi daha anlatıcı olunmalı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu