Genel Kültür

Hemşire Maaşları ve Çalışma Saatleri

Hemşirelik mesleğine gönül verenlerin maaşlarında iyileştirme yapılıyor. Memurların ortak olarak alacakları zamla beraber artış sağlanacak. Tıp eğitimini tamamladıktan sonra girdikleri sınavlarda başarı elde edenlerin atamaları gerçekleşmekte. Kamu ve özel sektörde çalışma alanı bulan hemşirelerin maaşları farklılık gösterir. Çalıştıkları hastanenin döner sermayesinden alacakları ücret ile değişir.

Açıklanan yeni zamlar enflasyonun üstünde oldu. Memur ve emeklilere enflasyon zammı gelirken asgari ücrette önemli artış sağlandı. Memur ve memur emeklilerinin Ocak ve Temmuz ayında alacakları zam oranı belirlendi. Ocak ayında yüzde 1.69 enflasyon zammı ile Temmuz ayında yüzde 4’lük zam almaları bekleniyor.

Kamuda çalışan üniversite mezunu hemşirelerin maaşları kıdeme göre değişiyor. Nöbet ve görev yaptıkları yere göre maaşlarına ek ücret alabilirler. Doğuda görev yapan hemşirelerin aldıkları maaşlar daha yüksek olabiliyor.

Hemşire maaşları
5/1 kıdemli hemşire maaşı Ocak zammı ile 3.814 TL almaktadır.

Hemşirelerin haftalık çalışma saatine göre 45 olarak belirlenmiştir. Hafta içersinde vardiyalı şekilde çalışırlar. Bunlar 3 vardiya olup 8’er saat ara ile değişim gerçekleşmektedir. Hemşirelerde nöbetçi oldukları dönemler 12 saat olarak çalışabilirler. Günlük nöbetler ile birlikte çalışma saatleri 9’a denk gelmektedir. Özel hastanelerde çalışma saatlerinde değişiklik görülebilir. Yapılan antlaşmalara göre alınan ücret dahilinde günlük 12 saat hizmet verilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu