Genel Kültür

Kösem Sultan Hayatı Kısaca

Kösem Sultan Hayatı, Kösem Sultan Kimdir Kısaca Özet tarihe ismini yazdıran güzel sultanlardan birisi olup Osmanlı Devletinin yönetiminde uzun bir süre söz hakkına sahip olmuştur.

Kösem Sultan tarihe adını Mahpeyker olarak yazdırmış Osmanlı Devleti’nin bir zamanlar sultanı olarak padişahların gözdesi olmuştur. Rum asıllı olup dünyaya gelip cihan devletinde kendisine yer edinmiştir.

Osmanlı Devletin de adı Mahpeyker
Doğum tarihi 1590 yılında Yunanistan
Ölümü 2 Eylül 1651 (61 yaşında)

Kösem Sultan, 1590 yılında Yunanistan da dünyaya gelip Rum rahibin kızı olarak gözlerini açmıştır. Çocukluğunun bir kısmı Yunanistan’da geçtikten sonra Bosna Beylerbeyi tarafından Osmanlı Devletinin haremine gönderilmiştir. 15 yaşına geldiğine I. Ahmed’in çocuğunu dünyaya getirdi 4. Murad’ı doğurmuştur. Bir süre sonra Mahpeyker adını alarak güzelliği dillere dolanmış olum halen Kösem Sultan olarak kullanılmıştır.

I. Ahmed’in ilk eşi Mahfiruz Valide Sultan ikincisi ise Mahpeyker Kösem Sultan olmuştur.

Zeki olduğu gibi kısa sürede padişahı etkisi altına alarak devlet yönetiminde söz sahibi olmaya hak kazanmıştır. IV. Murad, Süleyman, I. İbrahim ve Kasım adlarında dört erkek ve Ayşe Fatma adlarında ikiz kız dünyaya getirmiştir. Kösem Sultan’ın eşi I. Ahmed tifüs hastalığından dolayı 28 yaşında vefat etmiştir. II. Osman taht yerine kardeşi olan I. Mustafa geçmiştir. Kösem Sultan sarayda etkisini kaybederek eski saraya gönderilmiş ve zorlu dönemler yaşamaya başlamıştır.

Oğlu tahta geçmemesinden dolayı hayal kırıklığı yaşayan Kösem Sultan hoş karşılanmamıştır. Yeni çeriler arasında isyanlar çıkarak bu duruma şikayet edilmiştir. Başarılı bir şekilde hareket eden IV. Murad ve Kösem Sultan sarayda saygıyı kazanmışlardır.

IV. Murad 28 yaşında hastalanarak ölmüştür. Kösem sultan bu sefer diğer oğlu olan İbrahim’i tahta çıkartarak Padişah yapmıştır. Osmanlı devletinin son erkeği olan Sultan İbrahim hanedanın soyunu devam ettirmek için kadınlardan çocukları olması gerekmektedir. Kadınlara ilgisi olmamasından dolayı biraz sorunlu dönemler geçirmiştir.

Devlette devamlı şekilde yeni çeri isyanları kendisini göstermektedir I. İbrahim isyandan dolayı 8 yıl sonra hayatını kaybetmiştir. Kösem Sultan tekrar saltanatı yönetmeye başlamıştır. IV. Mehmet tahta geçerek Kösem Sultan’ın etkisini azaltma çabalarına başlamıştır. Kösem Sultan dairesinde boğularak hayatını kaybetmiştir. Türbesi bugün İstanbul’da bulunan Ahmet Cami’inde I. Ahmet türbesine defnedilmiştir.

kösem sultan mahpeyker anastasia

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu