Genel Kültür

Mutfak Dolabı Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Mutfaklar günümüzde tüm bireyler için yoğun bir günün ardından en çok kullanılan mekanlar olmaktadır. Daha önceki yıllarda bayanların yoğun kullanımıyla şekillenen mutfaklar artık evin tüm yaşayanları için ortak zaman geçirebildikleri evin en önemli mekanı olarak gösterilebilir. Mutfakları mekan olarak tasarlarken ve mutfak dolabı yaptırırken nelere dikkat etmeliyiz? Bu soruların cevabı olarak, evin diğer mekanlarında da dikkat edilmesi gereken, ortamın ışığı, evdeki kişi sayısı, evde yaşayanların özellikleri ve kullanım alışkanlıkları sayılabilir.

Mutfaklar öncelikle kullanan kişiye göre fonksiyonel tasarlanması gereken mekanlardır. Mutfak tasarımlarının kullanıcılara uygunluğu sağlandıktan sonra mutfağın görselliği ön plana çıkmalıdır. Mutfaklar sadece görsel olarak düşünülüp zevke uygun tasarlandığı takdirde fonksiyonel olmaktan çıkar; mutfakların kullanımı, kullanıcısına sıkıntı yaşatabilir. Mutfaklarda kullanılan lavabo, ocak ve buzdolabı işlev olarak kendi içlerinde bir üçgen oluşturmaktadır. Mutfak dolaplarının yerleşimine, yukarıda bahsi geçen işlev üçgeninin doğru mesafelerde ve doğru noktalara yerleşimiyle başlanabilir.

Devamında ise diğer dolapların iç aksesuarları, çekmece ya da raflı dolap yoğunluğu; mutfak büyüklüğü ve kullanıcının alışkanlıklarına göre dengelenebilir. Mutfak dolaplarıyla birlikte mutfak tezgahlarının da kendi içinde bölümlendirilmesi, mutfak kullanımını daha işlevsel hale getirebilir. Örneğin hazırlama ya da servis tezgahının mekana uygun ölçülerde bırakılması; küçük ev aletlerini kullandığımız bir tezgah bölümü oluşturmamız mutfağı daha planlı kullanmamızı sağlar.

Mutfak dolaplarının kapak malzemesine karar verirken tarz olarak evin genel tarzından ayırmamak gerekir. Mutfağın görünümünü etkileyen tarz kararı alındıktan sonra kapak renklerine ve dokusuna karar verilebilir. Modern tarzlı mutfaklarda sıcak ve canlı renkler kullanılabilirken, klasik tarzlı mutfaklarda ise daha çok ahşap dokusu ya da açık renkler hakim olabilir. Renk kararını verirken dikkat edilmesi gereken nokta ise uzun vadede kullanıcıların sıkılmayacağı ve göz yormayan bir renk olmasıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu