Genel Kültür

Mutfak Mermeri Nasıl Temizlenir

Mutfağınız sizin en özel yeriniz, kendinize özel tercihleriniz doğrultusunda mutfağınızı tasarladınız. Mutfak mermerinizdeki lekelerden kurtularak temizlik yapmak için izleyeceğiniz yol size yardımcı olacak. Mermer temizliği sırasında pH oranı asidik, sert kimyasallar kullanılmaz. Mermere zarar vererek aşınmasına neden olabilir.

Mermer temizliğinde yardımcı olacak bıçak, çata ve çeşitli mutfak aletleri kullanılmamalı. Mutfak tezgahının çizilmesine neden olarak yüzeyine zarar verir, estetik görünümü bozulabilir.

Mermer gözenekli yüzeye sahip olması her türlü sıvının kolayca emilebilir yapıya sahiptir. Renkli sıvıların temasında yüzeyde lekeler kalır, temizlenmesini önler.

Mermer temizliği için yüzeyler özel olarak üretilen temizlik malzemeleri kullanılır. Temizlik için ılık su ve sabun kullanarak temizlenir. Sert kimyasallardan kaçınarak mermer zarar verilmesi önlenir. Ovmak için sert maddelere ihtiyacınız olmamaktadır.

Mermeri temizledikten sonra yumuşak bir bez yardımıyla kurulayın, ıslak alanlardaki su lekelerinden kurtulmuş olursunuz.

Ağır ve inatçı lekeler, suyla seyreltilmiş bulaşık deterjanı ile temizlenir.

Mermerin parlaması için güderi bezleri deneyin.

İnatçı lekelerden hepten kurtulmak için kabartma tozu kullanın. Lekenin üzerine su ile lapa haline getirin. Üzerini kapatarak 24 saat beklettikten sonra bol su ile yıkamanız parlatıcı olacaktır.

Yağ kalıntılarından kurtulmak için nişasta serperek kurumasını bekleyin, ılık nemli bir bezle temizledikten sonra hepten kurtulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu