Genel Kültür

Uludağ da Gezilecek Yerler

Tarihi güzellikleri ve yerleri ile bilinen Uludağ her zamanki gibi göz kamaştırıyor. Mavimsi, yeşilimsi doğası ile sizi kendisini içine alacaktır. Kış sezonunun açılması ile tatil yerlerinden daha çok kuzeye ilgi artmış durumda. Kayak merkezi için dünyanın öbür ucuna gitmenize hiç gerek yok. Bursa tam istediğiniz gibi bir dünya olacaktır. Gezmesi kolay ama haftalarınızı alacaktır. Osmanlı devletine bir dönem başkentlik yapmıştır. Kültürel olarak bir çok tarihi yapılara sahiptir.

Ulu Cami: Kent merkezinde bulunup 1400 yılında tamamlanıp açılmıştır. Yıldırım Beyazıd için yapılan camiyi görmelisiniz.

Yeşil Türbe: Çelebi Mehmet kendisi için türbe yaptırmıştır. Yapımı tamamlanan türbeden sonra 40 gün sonra vefat ederek aramızdan ayrılmıştır.

Uludağ Kayak Merkezleri: Karın adeta dans ettiği mutlaka kişilerin gitmesi gerektiğini düşündüğümüz yerlerdendir. Kayak yapmadan asla geri dönmeyiniz. Birbirinden farklı onlarca kayak merkezinde kara doyacaksınız.

Koza Han ve Külliyeler: II. Beyazıd tarafından yaptırılıp burada ipek böceklerinin kozaları satılırdı.

Kaplıcalar: Sıcaklığı ve şifaları ile bilinen kaplıcalarda kendinize gelebilirsiniz.

Su Uçtu Şelalesi: 38 metre yükseklikten dökülen şelale görenleri hayran bırakıyor. Piknik için oldukça ideal mekanlardandır.

Uludağ’da Ne Yenir?
İskender Kebabı ile tanınan yerimizde muhteşem İnegöl köftesini de tadabilirsiniz. Dünyaca ünlü İnegöl köftesinin anavatanı olarak biliniyor. Kendisine özgü tatlılardan Kemalpaşa’yı da tatmalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu